zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tempu globálního růstu obnovitelných zdrojů jádro nestačí

30.10.2017
Energie
Atomová energie
Tempu globálního růstu obnovitelných zdrojů jádro nestačí

Globální srovnání aktuálního rozvoje odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky přináší letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report. Jako měřítko přitom využívá tři parametry - objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.

V roce 2016 se investoři rozhodli financovat nové projekty obnovitelných zdrojů za 241,6 miliard dolarů (nezapočítávají se velké vodní elektrárny). To sice znamená pokles o 23 % oproti předchozímu roku, ale ten byl způsoben především poklesem investičních nákladů na výstavbu obnovitelných zdrojů. U jaderných elektráren byl zájem investorů výrazně menší - během roku byla zahájena výstavba tří reaktorů (dvou v Číně a jednoho v Pákistánu) s celkovým odhadovaným objemem investic kolem 10 miliard dolarů.

Navzdory poklesu investic rostl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů rychleji před rokem. Zatímco v roce 2015 bylo ve světě nainstalováno 127,5 GW, v roce 2016 již šlo o 138,5 GW nových obnovitelných zdrojů (bez započítání vodních elektráren). Celosvětový instalovaný výkon jaderných reaktorů se meziročně zvýšil o 3 GW, když byly spuštěny nové reaktory o výkonu 9 GW a staré o výkonu 6 GW byly odstaveny. Stejně tak projektovaný výkon reaktorů, jejichž výstavba byla zahájena v roce, činí 3 GW.

Zatímco v celkovém globálním instalovaném výkonu již obnovitelné zdroje jadernou energetiku předčily, v roční výrobě elektřiny se náskok reaktorů snižuje pomaleji (v důsledku vyššího využití instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách). Roční produkce větrných a solárních elektráren se dostala na 1280 TWh, jaderné elektrárny vyrobily 2476 TWh (tento rozdíl se v posledních letech snižuje cca o 150 TWh ročně). V řadě hospodářsky významných zemí již obnovitelné zdroje (bez započtení vodních elektráren) produkci jaderných elektráren převyšují, konkrétně jde o Brazílii, Mexiko, Čínu, Indii, Japonsko, Německo, Nizozemí, Velkou Británii a Španělsko.

Započítáme-li i vodní elektrárny, činil celosvětový přírůstek instalovaného obnovitelných zdrojů v roce 2016 historicky rekordních 161 GW. To znamená 62 procent nových elektrárenských kapacit v globálním měřítku. V zemích Evropské unie šlo dokonce o 86 %, přičemž více než polovina výkonu nových zdrojů připadla na větrné elektrárny.

Více informací najdete ve zprávě M. Schneidera a A. Froggatta World Nuclear Industry Status Report 2015 (strana 176 až 188) na www.worldnuclearreport.org.

Karel Polanecký, Hnutí DUHA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí