zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi mají v třídění rezervy. Objem směsných odpadů by šlo snížit o polovinu

01.12.2017
Odpady
Češi mají v třídění rezervy. Objem směsných odpadů by šlo snížit o polovinu

Podle údajů Ministerstva životního prostředí obyvatelé České republiky v roce 2016 vyprodukovali 5,6 miliónů tun komunálních odpadů. Polovina (2,8 miliónů tun) z toho byl směsný odpad. V přepočtu na 1 obyvatele bylo tohoto odpadu o více než 100 kg víc než u obyvatel Německa či Rakouska. V důsledku vyšší produkce směsného odpadu více komunálních odpadů skládkujeme. Ze stejného důvodu máme i nižší úroveň recyklace. Tento stav neplatí pro město Úvaly. Toto město má dlouhodobě produkci směsného odpadu o 100 kg nižší než je průměr měst a obcí ve Středočeském kraji, přibližně 140 kg na 1 obyvatele.

Město Úvaly mělo v roce 2015 i v roce 2016 nejnižší produkci směsného komunálního odpadu ze všech měst Středočeského kraje nad 5000 obyvatel a jako jediné v tomto kraji. Jeden obyvatel v průměru vyprodukoval během roku méně 150 kilogramů. Nízké produkce město dosahuje i přesto, že zde lidé hradí místní poplatek na hlavu. Hlavním důvodem vynikajících výsledků je svoz popelnic pouze jednou za 14 dní a široké možnosti třídění. Obyvatelé Úval mohou k recyklaci odevzdávat papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy, textil, elektroodpad a bioodpad. Jednotlivé komodity mohou domácnosti odvézt také na sběrný dvůr a některé z nich se i vykupují. Svoz objemného odpadu se provádí dvakrát za rok, odevzdat ho lze samozřejmě i na sběrném dvoře. Během jednoho roku obyvatelé z recyklují 40 % vzniklých odpadů, což na jednoho obyvatele vychází kolem 150 kg surovin.

Ředitelka Technických služeb města Úvaly Pavlína Slavíková vysvětluje: ,,Významným posunem v rámci odpadového hospodářství města Úvaly se stalo od počátku roku 2017 převzetí svozu odpadů do vlastních rukou, a to prostřednictvím Technických služeb města Úvaly. Díky tomuto kroku se snížily náklady na samotný svoz odpadů, ale změnu pocítili i samotní občané. Rozšířili jsme počet sběrných hnízd i počet kontejnerů na separovaný odpad. Největší změnou je delší období svozu bioodpadů v průběhu roku a díky úspěšnému získání dotace z operačního programu Životní prostředí na poskytnutí nádob na bioodpady do všech úvalských domácností. Díky tomu můžeme v příštích letech očekávat ještě nižší produkci směsných komunálních odpadů."

,,Odpadové hospodářství města se snažíme nyní nastavit tak, aby v budoucnu umožnilo snadné zavedení systému PAYT a dosáhnout tak dalšího snížení produkce směsného komunálního odpadu na obyvatele," doplnil Petr Borecký, starosta města Úvaly.

,,Obce a města v současné době hledají účinnější systémy nakládání s komunálním odpadem. Jde například o zavádění plateb za svoz podle množství, sběr odpadů od dveří nebo tzv. pytlový systém. To jsou dobré kroky. Mohou vést k významnému snížení produkce směsného odpadu i celkové produkce odpadu jako takové. Zajímavé příklady mapuje a popisuje soutěž spolku Arnika Odpadový Oskar," komentuje situaci v České republice odborník Arniky na odpadové hospodářství Milan Havel. ,,Změnám v nastavení odpadového hospodářství nic nebrání kromě našeho myšlení. Proto je o nich potřeba neustále diskutovat. Města by měla se svými obyvateli lépe komunikovat a dávat jim pravdivou zpětnou vazbu. Situaci rozhodně neprospívá, že velká část obcí náklady na odpadové hospodářství dotují ze svých rozpočtů, aniž by lidem cokoliv řekli," dodává Havel.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
EKONOX s.r.o.
11
1. 2022
11.1.2022 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí