Pondělí, 22. dubna 2024

Nové investice do čisté energie loni stouply o tři procenta

Nové investice do čisté energie loni stouply o tři procenta

Nové investice do čisté energie po celém světě loni stouply o tři procenta na 333,5 miliardy USD (sedm bilionů Kč). Přispěl k tomu hlavně růst nových solárních elektráren. Vyplývá to z průzkumu Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Loňské investice byly druhé nejvyšší za rekordem z roku 2015, který činil 360,3 miliardy USD.

Investice do výroby energie ze slunce se zvýšily o 18 procent na 160,8 miliardy USD. Z toho více než polovina byla utracena v Číně.

Šéf BNEF Jon Moore upozornil, že údaj o investicích za loňský rok je zvlášť pozoruhodný, když vezmeme v úvahu pokles kapitálových nákladů u solárních elektráren. Běžné velké fotovoltaické systémy byly loni levnější o 25 procent na megawatt než před dvěma lety.

Investice Číny do čisté energie loni stouply o 24 procent na 132,6 miliardy USD, z toho 86,5 miliardy USD šlo do solárních projektů. Rekordní byly i investice v Austrálii, kde stouply o 150 procent na devět miliard USD. V Evropě však investice klesly o 26 procent na 57,4 miliardy USD. V USA se zvýšily o jedno procento na 56,9 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů