Pondělí, 22. dubna 2024

Bouře navála na libanonské pobřeží hory odpadu

Bouře navála na libanonské pobřeží hory odpadu

V Libanonu začala rozsáhlá úklidová operace kvůli odpadu, který na libanonské pobřeží nedaleko Bejrútu zanesla prudká bouře. Libanonské sdělovací prostředky přinesly snímky pláží pokrytých plasty. Libanon řešil problém s neodklízenými odpadky navršenými v ulicích v roce 2015. Vypukly kvůli tomu rozsáhlé protesty.

Odpad, který nyní skončil na libanonských plážích, pochází podle opozičního poslance Sámího Džamaíla, z libanonských skládek zřízených v blízkosti pobřeží. "Při pohledu na to ohromné množství odpadu se mi nedostává slov. Za tuto zkázu jsou odpovědní ti, kdo chtěli a umožnili zřídit skládky podél pobřeží," řekl.

Joslin Kehdy z organizace na ochranu životního prostřední Recycle Lebanon řekl, že není možné stávající skládky stále rozšiřovat. "Tuto pláž čistíme bez přestání. Při každé bouři je plná odpadků," řekl.

Jak napsala agentura AP, Libanonce sužují výpadky vody a elektřiny, ale největší protesty a krizi vyvolalo právě neuklízení odpadu v roce 2015. Protesty se nesly pod heslem Smrdíte určeným nejenom pachu, kterým se naplnily ulice plné neodklizeného odpadu, ale také politikům obviňovaným z korupce a zvýhodňování přátel. Podle občanských skupin mnoho politiků zbohatlo díky smlouvám o skládkách a spalovnách.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů