Pondělí, 22. dubna 2024

Louky u Budenína na Benešovsku budou přírodní památkou

Louky u Budenína na Benešovsku budou přírodní památkou

Evropsky významná lokalita Louky u Budenína na Benešovsku se stane přírodní památkou. Nařízení dnes schválili krajští radní. Předmětem ochrany jsou především reprezentativní ovsíkové, bezkolencové a pcháčové louky, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Lokalita v katastrálním území Budenín má výměru 28,11 hektaru. "Vyhlášením území za přírodní památku se zajistí ochrana lučních stanovišť, která jsou zařazena mezi evropsky významné lokality. Je to skutečně významný biotop v našem regionu. Pro běžné procházky veřejnosti na tomto území se ale nic nemění," uvedl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).

V souvislosti s ochranou bude některé činnosti možné provádět jen s písemným souhlasem příslušných orgánů, jde například o terénní úpravy, táboření, rozdělávání ohňů, pořádání kulturních nebo sportovních akcí či trhání rostlin a odchytávání živočichů. Na chráněném území se také nesmí umisťovat žádné stavby, stejně jako není možné využívat pozemky způsobem, který by nepříznivě měnil vlastnosti dochovaného přírodního prostředí. Lokalita bude vyznačena informačními tabulkami.

Ve středních Čechách je přes 220 maloplošných zvláště chráněných území v kategorii přírodní rezervace a přírodní památka mimo území chráněných krajinných oblastí Blaník, Brdy, Český kras, Český ráj, Kokořínsko a Křivoklátsko. Celková plocha v působnosti kraje přesahuje 7200 hektarů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů