zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Místí Agenda 21 pomáhá zavádět principy udržitelného rozvoje do života obcí a regionů

04.07.2018
Urbánní ekologie
Místí Agenda 21 pomáhá zavádět principy udržitelného rozvoje do života obcí a regionů

Program MA21 pomáhá zapojeným obcím a regionům správně nastavit a dlouhodobě rozvíjet celou řadu procesů, podporujících uplatňování principů udržitelnosti v jejich každodenním životě...

CENIA, česká informační agentura životního prostředí, poskytuje metodickou a odbornou podporu zavádění programu místní Agenda 21 v České republice. Místní Agenda 21 (MA21) je dlouhodobý proces, v němž místní úřady a samospráva obcí spolupracují s veřejností a reprezentanty všech zájmových skupin obce na zavádění principů udržitelného rozvoje do všech aspektů života obce.

Motto programu charakterizuje zároveň jeho základní vizi:

Naše města, obce a regiony budujeme:

s úctou k odkazu předků,
s ohledem na potřeby současníků,
s odpovědností za budoucnost potomků.

Program MA21 pomáhá zapojeným obcím a regionům správně nastavit a dlouhodobě rozvíjet celou řadu procesů, podporujících uplatňování principů udržitelnosti v jejich každodenním životě.

Ti, kteří s místní Agendou 21 začínají (kategorie D), se soustřeďují především na zvládnutí aktivní spolupráce s veřejností a její účasti na rozhodování a plánování, rozvoj partnerství a místními neziskovými a komerčními partnery a v neposlední řadě propagaci principů udržitelného rozvoje mezi občany.

Po zvládnutí těchto prvních cílů se pokročilejší realizátoři (v kategorii C) zaměřují na šíření osvěty a vzdělávání k udržitelnému rozvoji a to jak směrem k veřejnosti, tak uvnitř úřadů - mezi zaměstnanci i zastupiteli. Zavádějí v obcích a regionech principy strategického řízení a plánování a ve své koncepční práci zohledňují udržitelný rozvoj jako základní průřezový koncept.

Ti nejlepší (v kategorii B a A) procházejí systémem sebehodnocení, podle ucelené metodiky, zahrnující všechny hlavní oblasti rozvoje (od územního rozvoje a veřejné správy, přes dopravu, životní prostředí, udržitelnou spotřebu a výrobu, místní ekonomiku, zdraví, školství, kulturu, sociální oblast až po otázky globální odpovědnosti). V rámci metodické podpory, kterou program poskytuje, procházejí sebehodnocení ve všech městech také expertním posouzením. Expertní tým, který má Pracovní skupina MA21 k dispozici poskytuje městům nezávislý pohled na jejich rozvoj, včetně doporučení pro jejich další postup směrem k udržitelnému rozvoji.

Gestorem programu je od jeho počátku Ministerstvo životního prostředí. CENIA, česká informační agentura životního prostředí poskytuje v rámci programu MA21 odbornou podporu Pracovní skupině MA21. Provozuje Informační systém MA21, podílí se na hodnocení postupu jednotlivých realizátorů dle schválených Kritérií a Pravidel MA21 a v neposlední řadě nabízí zájemcům i realizátorům stálou metodickou podporu.

Aktuálně je v programu aktivně zapojeno 34 obcí a regionů v Kategorii D, 49 v Kategorii C, 3 v Kategorii B a 2 v nejvyšší Kategorii A. Více než 80 subjektů je aktuálně registrováno jako Zájemci s předpokladem aktivního zapojení v příštích letech. Podrobný přehled všech zapojených realizátorů a jejich postupu najdete na stránkách MA21 v sekci Přehledy, další podrobné informace o programu pak v dalších sekcích ISMA21.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí