Úterý, 16. dubna 2024

ŘSD a ekologové se dohodli ohledně ochrany ptáků u opravované D1

ŘSD a ekologové se dohodli ohledně ochrany ptáků u opravované D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a hnutí Děti Země se dohodly na opatřeních k důslednější ochraně ptáků při opravě dálnice D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Hvězdonicemi na Benešovsku. ŘSD vyhoví požadavku ekologů a upraví průhledné protihlukové stěny tak, aby do nich nenaráželi ptáci. Ekologové naopak nepodají proti ministerstvu dopravy správní žalobu s cílem prosadit tuto ochranu ptáků soudně. Obě strany se k tomu zavázaly v dohodě, kterou podepsaly minulý týden. ČTK to dnes sdělily ve společné tiskové zprávě.

ŘSD podle ředitele Jana Kroupy přistoupilo k dohodě s ohledem na to, aby modernizace D1 byla dokončena v co nejkratším termínu a nezdržel ji případný soudní spor. Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, že zatímco ŘSD bude mít jistotu, že stavbu nebude provázet soudní spor o zákonnosti stavebního povolení, hnutí bude mít jistotu, že průhledné protihlukové stěny se díky povrchové úpravě nestanou pastí pro ptáky. V dohodě jsou podle něj navržené tři varianty úprav stěn podle doporučení odborné literatury a ornitologů.

Obdobnou dohodu podepsaly ŘSD a Děti Země v srpnu a týkala se dálnice z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Na základě ní ekologové stáhli svůj rozklad proti vydání stavebního povolení a ŘSD má do vydání kolaudačního souhlasu splnit jeho devět návrhů na přísnější ochranu přírody a veřejného zdraví při výstavbě této dálnice.

Práce na opravě D1 mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi mají začít v říjnu a hotovy mají být v roce 2020. Zhruba 7,6 kilometru dlouhý úsek opraví společnost Eurovia a stát za to zaplatí zaplatí 1,07 miliardy korun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů