Sobota, 2. prosince 2023

30. července - Mezinárodní den přátelství

Naplánujte si zábavný den s přáteli, třeba výlet do přírody. Nebo oslovte staré přátele, abyste se znovu setkali, či spojili prostřednictvím telefonního hovoru, textové zprávy, videochatu nebo dokonce hezkého ručně psaného dopisu, kterým jim dáte najevo, že vám na nich stále záleží.

30. července - Mezinárodní den přátelství

Mezinárodní den přátelství se snaží propagovat roli, kterou přátelství hraje ve všech kulturách. U příležitosti tohoto zvláštního dne vybízí Organizace spojených národů komunitní skupiny, organizace i vlády k pořádání akcí, které podporují usmíření, vzájemné porozumění a solidaritu.


Historie Mezinárodního dne Přátelství
Dnešní svět je složité místo. Z tohoto důvodu chtěla Organizace spojených národů připomenout roli přátelství na světě tím, že přijme Mezinárodní den přátelství. Stalo se tak v roce 2011! Mezinárodní den přátelství však vznikl zhruba o sto let dříve. Byl původně založeno Hallmarkem v roce 1919 a měl to být den, kdy lidé oslavují své přátelství zasláním pohlednic. Ale v roce 1940 tato tradice úplně vymizela. Nicméně v roce 1998 byl Medvídek Pú jmenován světovým velvyslancem přátelství v OSN (věřte tomu nebo ne!) a v dubnu 2011 Organizace spojených národů oficiálně uznala 30. červenec jako Mezinárodní den přátelství, i když mnoho zemí slaví již první srpnovou neděli.

Síla přátelství je mezinárodní, zasahuje do všech koutů a kultur světa. Mezinárodní den přátelství je o podpoře sounáležitosti a laskavosti, o sbližování lidí. Podle deklarace Mezinárodního dne přátelství jsou lidé vyzváni, aby ,,tento den slavili vhodným způsobem, v souladu s kulturou a jinými vhodnými okolnostmi nebo zvyky jejich místních, národních a regionálních komunit, mimo jiné prostřednictvím vzdělávání a osvětových aktivit veřejnosti". A stále více jsou tyto akce také zaměřeny na otázky ochrany životního prostředí, resp. také přátelství k živočichům, rostlinám a planetě vůbec.

Proč je Mezinárodní den přátelství důležitý
Přátelství prospívá životu lidí mnoha různými způsoby. Podívejte se na důvody, proč je přátelství důležité:
  • Přátelství zvyšuje emocionální odolnost. Sdílení dobrých časů s lidmi, které milujete, a síť přátel, kteří vám pomohou překonat ty špatné časy, vám usnadní orientaci ve vzestupech a pádech, které na nás život nevyhnutelně hází.
  • Přátelství zvyšuje mozkovou sílu. Michiganská univerzita zjistila, že setkání s jinými lidmi - byť jen na deset minut - zlepší vaši schopnost řešit problémy a vaši mozkovou sílu.
  • Přátelství může zlepšit spánek. Ve studii University of Chicago zjistila, že lidé jsou během spánku neklidnější, pokud se nestýkají.
  • Přátelství dělá lidi zdravějšími. Studie provedená na univerzitě v Severní Karolíně zjistila, že lidé bez silného spojení mají vyšší míru obezity a zvýšený krevní tlak.
Jak oslavit Mezinárodní den přátelství
Neexistují žádná pevná pravidla, jak slavit Mezinárodní den přátelství. Krása všech přátelství, ať už osvědčených nebo nových a rozvíjejících se, spočívá v tom, že každé je jedinečné. Zvažte některé z těchto způsobů, jak Mezinárodní den přátelství oslavit:

Dělejte pro lidi hezké věci
Oslovte přátele a udělejte něco, co jim vykouzlí úsměv na tváři. Může to být cokoli od vychutnání si společné kávy až po pouhé odeslání textové zprávy někomu, s kým jste nějakou dobu nemluvili. Strávit den děláním hezkých věcí pro lidi a vykouzlit jim úsměv na tváři.

Vytvořte si nové přátele
Dalším způsobem, jak oslavit Mezinárodní den přátelství, je navazování nových přátelství! Dnes existuje tolik různých způsobů, jak můžete navázat nová spojení. Díky internetu je snazší než kdy předtím spojit se s podobně smýšlejícími lidmi. Připojte se k fórům nebo webovým stránkám, kde můžete chatovat s novými lidmi nebo jít na událost místní komunity a snažit se mluvit s novými lidmi.

Zúčastněte se kulturní akce k Mezinárodnímu dni přátelství
Zvažte účast na komunitní kulturní oslavě na počest Mezinárodního dne přátelství. Pokud existuje komunitní centrum, které jste chtěli ve svém okolí navštívit, ale neměli jste příležitost tak učinit, nyní je ideální čas! Podívejte se na rozvrh a zjistěte o všech akcích, které se zde konají. Můžete se setkat s novými lidmi a dozvědět se o různých životních stylech a kulturách, o kterých jste možná dosud moc neslyšeli.

Připravte pohoštění pro přátele
Nebo proč nepozvat své přátele a neuvařit jim dobré jídlo? Není nic lepšího, než si vychutnat dobré jídlo a pití s přáteli, že? Uvařit dobré jídlo (třaba vegetariánské?) pro své blízké je něco, co vaši přátelé jistě ocení.
Uspořádejte výlet pro přátele
Vyrazte s přáteli do přírody, na hory, na vodu, či nějakou zajímavou sportovní aktivitu. Společně si to užijete lépe, něž každý sám :-)

Užijte si pár oblíbených citátů o přátelství
Zvažte některé z věcí, které tito slavní lidé říkají o přátelství:

Přítel je někdo, kdo vám dává naprostou svobodu být sám sebou. Cokoli, co v kteroukoli chvíli cítíte, je s ním v pořádku. To je to, co znamená skutečná láska - nechat člověka být tím, čím skutečně je.

Jim Morrison

Myslím, že pokud jsem se něco naučil o přátelství, je to vydržet, zůstat ve spojení, bojovat za ně a nechat je bojovat za vás. Neodcházejte, nenechte se rozptylovat, nebuďte příliš zaneprázdněni nebo unavení, neberte je jako samozřejmost. Přátelé jsou součástí tmelu, který drží život a víru pohromadě. Mocná věc.

John Katz

Přítel je ten, kdo vás zná takového, jaký jste, rozumí tomu, kdo jste, přijímá to, kým jste se stali, a to vám vzájemně umožňuje růst.

William Shakespeare

Přátelství je nejtěžší věc na světě k vysvětlení. Není to něco, co se naučíte ve škole. Ale pokud jste se nepochopili význam přátelství, vlastně jste se v životě nenaučili nic.

Muhammad Ali

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů