6 tipů, jak mít letos šetrnější Vánoce
Svátky pohody, radosti a klidu. Ale také velké spotřeby, konzumu a nadprodukce - i tohle bohužel patří k Vánocům...
Obecné
Ovšem taková půjčovna stromečků, šátek místo balicího papíru nebo skleněné brčko mohou pomoci. Jak tedy na to, aby během Vánoc netrpěla vaše peněženka ani příroda?
Živý stromeček? Zkuste ten z půjčovny
Plastové náhrady stromečků je téměř nemožné recyklovat, a při jejich výrobě i transportu dochází k obrovské zátěži životního prostředí. Nejlepší ekologickou variantou jsou v tomto případě malé vánoční stromečky v květináči. Nemáte tak úplně čas na následné přesazování a údržbu? Využijte půjčovny vánočních stromků. Objednáte si ten nejlepší pro vás, pronajímatelé vám ho v daný den dovezou, a po skončení všeho veselí stromeček zase odvezou, zasadí, a příští rok udělá radost někomu dalšímu.
Balicí papír, kam se člověk podívá
Prvním krokem, jak tuhle katastrofu zmírnit, je použít recyklovaný papír a rozbalovat ho tak, aby byl znovu použitelný. Zbytek je třeba správně zrecyklovat. Zkuste také zredukovat množství zbytečných doplňků, jako jsou stužky nebo jmenovky a nahraďte je přírodními dekoracemi z lesa. Ideální je samozřejmě použit alternativní obal. Budou se vám hodit staré noviny, sklenice, látkové pytlíky nebo plechové dózy. Anebo můžete být ještě větší koumák a zabalit dárek do šátku, plátěné tašky či trička.
Nezapomínejte na přírodu
Krásným příkladem nejen ekologických Vánoc, ale hlavně perfektně šetrného bydlení je pasivní dům ze slámy, takzvaný Slamáček, Jana Chvátala. S tímto originálním projektem se mu dokonce podařilo stát se absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe. ,,O Vánocích budeme sedět u krbu a užívat si klidu. Máme i stylové slaměné ozdoby na stromeček. Tím bude sazenice jedličky, která v rámci projektu pražského ekocentra Toulcův dvůr poputuje na jaře na zasazení do Břežanského údolí," říká Jan Chvátal.
Čokoláda nebo víno? Darujte raději brčko nebo plátěnku
Zkuste být vnímavější k tomu, o čem vaši drazí často mluví. Jeden promyšlený dárek zcela postačí. Své blízké můžete také motivovat, aby byli sami příští rok ohleduplnější k životnímu prostředí. Stačí darovat skleněnou nebo nerezovou láhev na vodu, termohrníček na kávu s sebou, skleněné nebo nerezové brčko či plátěnou tašku na nákupy.
Home-made neboli vlastní výroba
Víte, že vlastnoruční výroba napomáhá vaší kreativitě a dodává pocit zadostiučinění? Je to taky skvělá činnost pro děti v rámci zdravého rozvoje. To a mnoho dalšího učí ty nejmenší v Mateřské škole Mateřídouška ve Frýdku-Místku. ,,Tvoříme z recyklovatelného materiálu, z pet lahví, z kartonu, kelímků a mnohého dalšího. V prosinci jsme takto vyrobili Mikuláše, Čerta a Anděla, kteří teď zdobí třídu," říká ředitelka MŠ Šárka Čerňáková. Do svých činností se školka snaží zapojit i rodiče. ,,Rodiče našich žáčků se setkávají pravidelně na takzvaných dílnách, kde tvoří z různých přírodních materiálů," uvedla Šárka Čerňáková, která školku reprezentovala v kategorii Mládež v soutěži E.ON Energy Globe.
Nakupování s rozumem