zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

I v roce 2018 Calla aktivně chránila ohrožené druhy v pískovnách

30.12.2018
Příroda
I v roce 2018 Calla aktivně chránila ohrožené druhy v pískovnách

Calla dlouhodobě pečuje o několik přírodovědně zajímavých pískoven v jižních Čechách a zároveň v nich provádí biologický průzkum. I letošní rok přinesl některé novinky.

V letošním roce proběhly tyto zásahy na podporu ohrožených druhů:

  • úprava hnízdiště vlhy pestré v prozatím nezveřejněné jihočeské pískovně
  • obnova hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely, obnova písčin v Pískovně Lžín v dubnu (Soběslavsko)
  • vytvoření dvou nových tůní a obnova písčin v Pískovně Ledenice (Borovansko)
  • vyřezání náletu před hnízdní stěnou v Pískovně Lžín, uklizení černé skládky autodílů (Soběslavsko)
  • vyřezání náletu v okolí tůní a na písčinách v Pískovně u Žemličky (Borovansko)
  • údržba pěti ,,ochranářských cachí" v pískovnách, kde hledající geocacheři sešlapem vegetace udržují stanoviště pro ohrožené druhy v dobrém stavu (Borovansko, Třeboňsko, Soběslavsko)
  • instalace nové ,,ochranářské cache" v Pískovně Hroznějovice (Českobudějovicko)

Pokračuje také biologický průzkum jihočeských pískoven, který stále přináší novinky. Mimořádně cenná jsou např. společenstva blanokřídlého hmyzu, z nichž došlo letos např. k nálezu ohrožené čalounice bělonohé v Pískovně Hroznějovice nedaleko Hněvkovické přehrady. Právě sem byla také v roce 2018 umístěna další ,,ochranářská keška", která slouží mimo jiné k ochraně cenných písčin a jejich obyvatel. Z dalších blanokřídlých jmenujme třeba uzlatku písečnou, kterou jsme nově našli v Pískovně Ledenice a také patří do tzv. červeného seznamu ohrožených druhů. V Pískovně u Žemličky a v pískovně Cep II na Třeboňsku se podařilo zdokumentovat výskyt vzácného motýla okáče voňavkového.

Zásahy na podporu biologické rozmanitosti v pískovnách realizuje Calla i díky podpoře řady drobných dárců. Díky nim bylo možné v minulých letech obnovit nebo vytvořit řadu tůní, obnovit společenstva písčin či hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely nebo podpořit hnízdění vlh pestrých. A díky nim budeme v těchto aktivitách pokračovat i v roce 2019. Příspěvky na ochranu ohrožených druhů a vzácných stanovišť v pískovnách lze posílat na účet č. 3202800544/0600 (var. symbol 222).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí