zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řetězec drogerií dm dostal pokutu 140 tisíc za špatné značení prodávaných nebezpečných chemických směsí k praní a čištění

15.01.2019
Chemické látky
Šlendryján
Zdraví
Řetězec drogerií dm dostal pokutu 140 tisíc za špatné značení prodávaných nebezpečných chemických směsí k praní a čištění

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 140 tisíc korun řetězci dm drogerie markt s.r.o. Společnost prodávala ve svých obchodech po celé republice nebezpečné chemické směsi bez správného označení podle chemické legislativy. Jednalo se celkem o čtyři výrobky - dva odstraňovače skvrn a jeden wc gel značky DENKMIT a jeden bělící prostředek na prádlo značky ECOVER. Celkem šlo o více než 106 tisících kusů špatně označených výrobků.

,,Pochybení jsme zjistili při kontrole v roce 2018. Odstraňovače skvrn klasifikované jako akutně toxické neměly na obalu hmatatelnou výstrahu pro nevidomé. Ta má předejít ohrožení hendikepovaných lidí při manipulaci s nebezpečnými látkami," uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Další dva kontrolované výrobky, wc gel a bělící prostředek na prádlo, neměly na obalu výstražné symboly nebezpečnosti v dostatečné velikosti dané chemickou legislativou. U bělícího prostředku na prádlo navíc chyběla výstražná věta ,,Způsobuje vážné podráždění očí."

,,Společnost dm drogerie markt jako distributor těchto nebezpečných chemických směsí na český trh zodpovídala za jejich řádné označení dle chemické legislativy. To si neohlídala a porušila tím evropské nařízení CLP. Bělící prostředek na prádlo navíc, jakožto jeho první distributor na český trh, neohlásila do registru chemických látek a přípravků (CHLAP) Ministerstva zdravotnictví. Ten slouží jako databáze základních informací o vlastnostech nebezpečných chemických směsí, například při ošetřování úrazů, které jsou jimi způsobeny," řekl Trávníček.

Společnost dm drogerie markt se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP neodvolala, sankce je pravomocná.

Výrobky s nevyhovujícím označením již řetězec přeznačil.

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí