zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bezobalová republika šíří bezobalové obchody po celé zemi

07.02.2019
Ekostyl
Odpady
Obecné
Bezobalová republika šíří bezobalové obchody po celé zemi

Úspěšný projekt podpořený Ministerstvem životního prostředí s názvem Bezobalová republika se během druhého roku své realizace stal propracovaným nástrojem k šíření bezobalového nakupování v ČR. V prvním ročníku k tomu pomohl především vznik Manuálu pro zájemce o otevření bezobalového obchodu a metodiky pro navazující školení. "Druhý ročník se nesl především v duchu realizací několika etap školení. Tím letos prošlo 43 účastníků.", říká současná ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková, která při většině školení předávala účastníkům zkušenosti z oblasti marketingu, PR a komunikace. Potenciálním zakladatelům bezobalových obchodů v celé ČR tak bylo předáno výjimečné know-how ohledně otevření a vedení prodejen spolu s množstvím praktických zkušeností z chodu bezobalových prodejen. To je ostatně jedna z oblastí, kterých si účastníci váží nejvíce.

"Během roku 2018 jsme proškolili 43 účastníků. V několika etapách etap dvoudenního školení jsme zájemcům předali informace z oblasti dodavatelů, legislativy, financí a marketingu. O každé oblasti přednáší ten, kdo má v rámci Bezobalu danou oblast skutečně na starost a perfektně se v ní vyzná.", ohlíží se za úspěchy uplynulého roku Veronika Nováčková.

Organizace Bezobalu si už více jak čtyři roky udržuje post toho, kdo byl v Česku u zrodu stále oblíbenějšího bezobalového nakupování. To se v průběhu uplynulých dvou let stává zákazníky stále vyhledávanějším. Prošlapávání cesty s sebou vždy nese určité obtíže, v tomto případě ale přineslo i spoustu benefitů. Náročná cesta hledání souladu bezobalového prodeje s legislativou, prvotní oslovování a nalézání způsobů spolupráce s dodavateli a také hledání ideální formy prodeje, násypníků, to vše vedlo k vytvoření širokospektrého know-how. Předávání tohoto know-how umožňuje efektivnější a stabilní start všem, kteří chtějí šířit koncept bezobalového nakupování a zero waste životního stylu. A že je tento koncept smysluplný, dokazuje zájem médií, státu i reakce obchodníků. Ti začínají hromadně upírat pozornost k minimalizaci vzniku odpadu.

Na organizaci Bezobalu se zájemci o otevření bezobalových obchodů obracejí už od vzniku první testovací prodejny v roce 2014. V té době snad ani jiné možnosti neměli. Přestože od té doby vzniklo několik desítek bezobalových prodejen po celé ČR a v součtu jich tu je už více jak 60, noví zájemci se stále ozývají. Školení bude proto pro zájemce dostupné i v letošním roce. Jedině Bezobalu v současné době nabízí tak ucelený koncept školení s vysokou mírou profesionality a otevřenosti.

I proto se může těšit ze skvělé odezvy, kterou účastníci zpětně poskytují. A to nejen ohledně průběhu a přínosu školení jako takového, ale také událostí a změn, které se pak díky nim dějí. Martin Šošško z Děčína popisuje transformaci obchodu se zdravou výživou na bezobalovou prodejnu takto: "Nejvíc si cením rad přímo z provozu, protože takové zkušenosti se sbírají nejdéle a na školení mi bylo zodpovězeno všechno, na co jsem se zeptal. Hodně mi pak pomohla hlavně část o hygieně, kde bych jinak dost tápal. Obchod Bio Koko v Děčíně fungoval před školením jako zdravá výživa, po školení jsme plynule přešli do bezobalového prodeje a od října 2018 provozujeme čistě bezobalovou pobočku."

Myšlenka zakladatelů o poslání Bezobalu je stále platná. ,,Bezobalu jsme založili proto, abychom do Česka přinesli dobrou praxi ze zahraničí - koncept bezobalových obchodů přinášející prevenci vzniku odpadu. Tento projekt jsme proto záměrně nazvali ambiciózně ,,Bezobalová republika", aby vystihl dlouhodobou vizi, kterou máme - že pomůžeme koncept bezobalových prodejen rozšířit po celé zemi. Přiblížíme se tak ostatním evropským státům, v nichž každým rokem přibývají desítky bezobalových obchodů." Projekt Bezobalová republika je výraznou součástí realizace těchto cílů a pomáhá držet krok s tím, jakým tempem vznikají prodejny v zahraničí.

Zdroj: Tisková zpráva neziskové organizace Bezobalu, z. ú.,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí