Sobota, 2. prosince 2023

Bezobalová republika šíří bezobalové obchody po celé zemi

Bezobalová republika šíří bezobalové obchody po celé zemi

Úspěšný projekt podpořený Ministerstvem životního prostředí s názvem Bezobalová republika se během druhého roku své realizace stal propracovaným nástrojem k šíření bezobalového nakupování v ČR. V prvním ročníku k tomu pomohl především vznik Manuálu pro zájemce o otevření bezobalového obchodu a metodiky pro navazující školení. "Druhý ročník se nesl především v duchu realizací několika etap školení. Tím letos prošlo 43 účastníků.", říká současná ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková, která při většině školení předávala účastníkům zkušenosti z oblasti marketingu, PR a komunikace. Potenciálním zakladatelům bezobalových obchodů v celé ČR tak bylo předáno výjimečné know-how ohledně otevření a vedení prodejen spolu s množstvím praktických zkušeností z chodu bezobalových prodejen. To je ostatně jedna z oblastí, kterých si účastníci váží nejvíce.

"Během roku 2018 jsme proškolili 43 účastníků. V několika etapách etap dvoudenního školení jsme zájemcům předali informace z oblasti dodavatelů, legislativy, financí a marketingu. O každé oblasti přednáší ten, kdo má v rámci Bezobalu danou oblast skutečně na starost a perfektně se v ní vyzná.", ohlíží se za úspěchy uplynulého roku Veronika Nováčková.

Organizace Bezobalu si už více jak čtyři roky udržuje post toho, kdo byl v Česku u zrodu stále oblíbenějšího bezobalového nakupování. To se v průběhu uplynulých dvou let stává zákazníky stále vyhledávanějším. Prošlapávání cesty s sebou vždy nese určité obtíže, v tomto případě ale přineslo i spoustu benefitů. Náročná cesta hledání souladu bezobalového prodeje s legislativou, prvotní oslovování a nalézání způsobů spolupráce s dodavateli a také hledání ideální formy prodeje, násypníků, to vše vedlo k vytvoření širokospektrého know-how. Předávání tohoto know-how umožňuje efektivnější a stabilní start všem, kteří chtějí šířit koncept bezobalového nakupování a zero waste životního stylu. A že je tento koncept smysluplný, dokazuje zájem médií, státu i reakce obchodníků. Ti začínají hromadně upírat pozornost k minimalizaci vzniku odpadu.

Na organizaci Bezobalu se zájemci o otevření bezobalových obchodů obracejí už od vzniku první testovací prodejny v roce 2014. V té době snad ani jiné možnosti neměli. Přestože od té doby vzniklo několik desítek bezobalových prodejen po celé ČR a v součtu jich tu je už více jak 60, noví zájemci se stále ozývají. Školení bude proto pro zájemce dostupné i v letošním roce. Jedině Bezobalu v současné době nabízí tak ucelený koncept školení s vysokou mírou profesionality a otevřenosti.

I proto se může těšit ze skvělé odezvy, kterou účastníci zpětně poskytují. A to nejen ohledně průběhu a přínosu školení jako takového, ale také událostí a změn, které se pak díky nim dějí. Martin Šošško z Děčína popisuje transformaci obchodu se zdravou výživou na bezobalovou prodejnu takto: "Nejvíc si cením rad přímo z provozu, protože takové zkušenosti se sbírají nejdéle a na školení mi bylo zodpovězeno všechno, na co jsem se zeptal. Hodně mi pak pomohla hlavně část o hygieně, kde bych jinak dost tápal. Obchod Bio Koko v Děčíně fungoval před školením jako zdravá výživa, po školení jsme plynule přešli do bezobalového prodeje a od října 2018 provozujeme čistě bezobalovou pobočku."

Myšlenka zakladatelů o poslání Bezobalu je stále platná. ,,Bezobalu jsme založili proto, abychom do Česka přinesli dobrou praxi ze zahraničí - koncept bezobalových obchodů přinášející prevenci vzniku odpadu. Tento projekt jsme proto záměrně nazvali ambiciózně ,,Bezobalová republika", aby vystihl dlouhodobou vizi, kterou máme - že pomůžeme koncept bezobalových prodejen rozšířit po celé zemi. Přiblížíme se tak ostatním evropským státům, v nichž každým rokem přibývají desítky bezobalových obchodů." Projekt Bezobalová republika je výraznou součástí realizace těchto cílů a pomáhá držet krok s tím, jakým tempem vznikají prodejny v zahraničí.

Zdroj: Tisková zpráva neziskové organizace Bezobalu, z. ú.,

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů