18. června - Den otevřených lesů

Vysvětlit nejčastější mýty, kterým veřejnost v souvislosti s hospodařením v lesích podléhá. To je jeden z hlavních záměrů, se kterým Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), pořádá akci ,,Den otevřených lesů". Akce proběhne 18. června 2022 na 48 nestátních lesních majetcích po celé republice a je určena pro širokou veřejnost.

15. června 2022
18. června - Den otevřených lesů

,,Vlastníci lesů se prakticky denně setkávají s tím, že si veřejnost nedokáže představit, co v praxi obnáší pojem hospodařit v lese. Mnoho návštěvníků lesa například vůbec netuší, že lesníci se při péči o les řídí hospodářským plánem. Lidé mají často pod vlivem neúplných informací nebo až dezinformací představu, že by lesy měly být kompletně ponechány přírodě, aby si lidově řečeno - pomohla sama. Nevědí, že takové lesy by do budoucna nemohly plnit tři základní funkce, které od nich celá společnost očekává: enviromentální, sociální a ekonomickou. Nehledě na to, že by vypadaly úplně jinak, než jsme po staletí zvyklí," vysvětluje předseda SVOL Jiří Svoboda a doplňuje: ,,Rozhodli jsme se proto vytvořit si příležitost, v rámci níž bychom veřejnosti ukázali příklady dobré praxe trvale udržitelného hospodaření v lese, zprostředkovali reálný zážitek a odpověděli i na případné otázky. Jménem všech členů SVOL bych veřejnost na Den otevřených lesů rád pozval. Mimořádně nás těší i fakt, že naše akce zaujala ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, který avizoval návštěvu Městských lesů Znojmo. Shodneme se mimo jiné v pohledu na význam práce lesníků i na to, že o budoucnosti našich lesů se rozhoduje nyní."

Akce ,,Den otevřených lesů" proběhne na území celé republiky na více než čtyřech desítkách soukromých, obecních i církevních majetků. Návštěvníky lesů čekají v rámci komentovaných procházek nejen setkání s vlastníky, ale také ukázky práce lesníků od zalesňování, přes péči o lesní porosty různého stáří až po těžbu, zábavné úkoly pro děti i dospělé, prohlídky vybraných objektů apod. Interaktivní mapu přihlášených majetků a podrobnosti k programu najdete na www.denotevrenychlesu.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů