zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teorie rozbitých oken

15.03.2019
Obec, město
Teorie rozbitých oken

Představte si budovu s pár rozbitými okny. Co se stane, když je neopravíte? Vandalové vám brzy vytlučou i zbylé tabulky. Nakonec se nejspíš někdo do domu vláme, udělá si v něm táborák a kdo ví, jak to dopadne.

Takhle nějak shrnují sociologové J. Q. Wilson a G. L. Keilling svoji Teorii rozbitých oken. Vědecky v ní popsali to, co všichni tak nějak vnitřně cítíme. Hezké části města si společnost podvědomě hýčká a málokdo si troufne je poškodit. A naopak. Jakmile se něco jednou rozbije nebo začne rozpadat, lidé tomu moc rádi pomůžou k úplné zkáze.

Ahoj, krásné Česko

Proto jsme se rozhodli vrátit co nejvíce zašlým místům v českých městech jejich slávu. Aby zase zářila čistotou, vandalové se jim vyhýbali a lidem se v nich dobře žilo. Vytipovali jsme s vaší pomocí několik míst po celé republice, která si podle nás zaslouží pomoc nejvíc. Tři vámi vybraná místa vyčistíme a zkrášlíme.

Previous
UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Posezení, kam se bojíte si sednout
NA STAVIDLE
MNICHOVO HRADIŠTĚ
Městský park, kterým se prohánějí puberťáci na motorkách
SOKOLOVSKÁ
OSTRAVA
Zoufale zanedbaný nejdůležitější městský park
SAD DR. MILADY HORÁKOVÉ
PRAHA
Zanedbané okolí a ploty Nuselských schodů
POD NUSELSKÝMI SCHODY
Next

Hlasujte a soutěžte

Kromě hlasování můžete akci podpořit i nákupem v obchodech, se kterými spolupracujeme. Stačí si v nich cokoliv pořídit a nahrát nám na web účtenku. Za každou účtenku můžete vyhrát hodnotné ceny a navíc získáváte možnost hlasovat ještě jednou. Takže můžete opravdu pomoct místu, na kterém vám záleží.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí