zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český patent spoří plyn při vaření

11.04.2019
Technologie
Energie
Český patent spoří plyn při vaření

Úsporu až padesáti procent plynu při vaření pokrmů přinese relativně jednoduchý, ale technicky velmi vtipný odlitek ze šedé litiny. Ten při položení na mřížku jakéhokoli běžného plynového sporáku funguje jako účinná aerodynamická brzda odtoku horkých spalin, čímž výrazně lépe využívá energii v plynu ukrytou.

Autorem řešení je novinář a vynálezce Václav Husák, mezi přáteli známý pod přezdív­kou ,,Cimrman II." Z přihlášky patentu podaného na Úřad průmyslového vlastnictví ČR vy­plývá, že díky ,,spořiči" se pode dnem hrnce vytváří polouzavřený prostor, v němž je vzhle­dem k turbulencím způsobeným výstupky na jeho spodní straně pozdržen odtok horkých plynových spalin. Natolik, že mají možnost předat vařenému obsahu až téměř o polovinu více energie, než je dosud při vaření běžné. Účinnost zařízení byla proměřena s pomocí termo­kamery.

První výrobek z budoucí řady vari­ací byl navržen k využití na největším běžném hořáku plynového sporáku, protože k úspoře plynu dojde při vaření - tedy nikoli při pouhém ohřívání pokrmů.

Patent dosud není prakticky využit, protože jeho autor není sám schopen zafinancovat zhruba 250 tisíc korun do výroby vysoce produktivní formy a investora dosud nesehnal.

Autor patentu je PhDr.Václav Husák, tel: +420 776 024 707, e-mail: rollpa@atlas.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
EKONOX s.r.o.
11
1. 2022
11.1.2022 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí