zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Břeclav: Ochranné jízdní pruhy pro cyklisty

07.05.2019
Obec, město
Doprava
Břeclav: Ochranné jízdní pruhy pro cyklisty

Na začátku dubna se ve starobřeclavských ulicích Na Pěšině a Generála Šimka se v souladu s projektem schváleným Policií ČR objevilo nové vodorovné dopravní značení - tzv. ochranné jízdní pruhy pro cyklisty, které byly zavedeny zákonem číslo 48/2016 o provozu na pozemních komunikacích. Oproti vyhrazeným jízdním pruhům pro cyklisty, které jsou už řadu let v jiných částech města, mají několik odlišností.

Ochranný cyklopruh určuje cyklistovi jeho bezpečný prostor, ale když se v něm žádný cyklista nenachází, tak jej mohou řidiči motorových vozidel využít. Nikdo jim totiž striktně nezakazuje do ochranného cyklopruhu v případě nutnosti zajet (na rozdíl od vyhrazených cyklopruhů).

Když se cyklista v ochranném pruhu nachází, většině řidičů stačí zbylý prostor vozovky k bezpečnému minutí cyklisty, aniž by u toho navíc museli dávat znamení, že jej předjíždí. Jinak se provoz motorových vozidel prakticky neliší od stavu, kdy ochranný cyklopruh na vozovce nebyl.
Je tedy výhodné pro obě strany: cyklista má více bezpečného prostoru a motorista ho míjí plynule, bez vybočování a signalizace blinkrem.

Kontakt na Zdravé město
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí