zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na spolupráci Norska a Česka v oblasti ekologie půjde 2,6 mil. Kč

10.07.2019
Obecné
Na spolupráci Norska a Česka v oblasti ekologie půjde 2,6 mil. Kč

Nová dotační výzva Trolltunga z norských fondů podpoří vzájemnou spolupráci a výměnu zkušeností mezi Norskem a Českem v životním prostředí. Na spolupráci institucí je v první výzvě vyčleněno 2,6 milionu korun, ze kterých je možné uhradit například vzdělávací stáže či konference. V tiskové zprávě o tom informoval zprostředkovatel norských fondů v Česku Státní fond životního prostředí (SFŽP), který výzvu spolu s ministerstvem životního prostředí vyhlásil.

Norské a české instituce by měly spolupracovat na tématech, jako jsou klimatická změna, znečištění ovzduší, zatížení vodstva mikrojedy a úbytek biodiverzity. Žádosti přijímá SFŽP od 3. července na stránkách výzvy. Hlásit se mohou komerční i nekomerční subjekty či nevládní neziskové organizace.

Výše podpory se pohybuje od 26 do 390 tisíc korun podle zaměření a rozsahu aktivity. Dotace pomůže žadateli pokrýt veškeré náklady na iniciativu, tedy 100 procent výdajů. Podmínkou je existence norského partnera a vazba na ochranu životního prostředí, uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman. Z prostředků je možné uhradit aktivní spolupráci na přípravě mezinárodní konference nebo přípravu setkání českých a norských partnerů, dále také sběr a zpracování dat, studie, publikace, propagační materiály a výstavy.

Výzva čerpá prostředky z takzvaného Bilaterálního fondu, jehož cílem je podporovat nástroje vzniklé v rámci fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska v letech 2014 až 2021.

Životní prostředí je podle SFŽP v současnosti jednou z priorit programového období Fondů EHP a Norska. Míří do něj největší část prostředků z celkových pěti miliard korun určených pro Česko. Zhruba 800 milionů korun pomůže financovat inovativní řešení v ochraně ekosystémů, monitoring znečištění ovzduší, aplikaci pilotních opatření v boji proti znečištění vodních toků zbytky léčiv či zmírňování negativních projevů změny klimatu v sídlech.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí