zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města i firmy dostanou 600 milionů na třídění a recyklaci odpadu

14.08.2019
Města i firmy dostanou 600 milionů na třídění a recyklaci odpadu

 Města, obce a firmy dostanou 600 milionů korun, aby usnadnily občanům třídění, zvýšily energetickou soběstačnost a snížily množství odpadů na skládkách...

O dotaci z Operačního programu Životní prostředí v dnešní tiskové zprávě informovaly ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Fond bude žádosti přijímat od 2. září.

"Dotace směřují na výstavbu či modernizaci sběrných dvorů, zlepšení třídění a svozu komunálního odpadu i pořízení třídicích linek. Energetické zpracování odpadu podpoříme například dotacemi na výstavbu či modernizaci bioplynových stanic, spaloven se finanční podpora týkat nebude. Peníze poskytneme rovněž na výrobu tuhých alternativních paliv z odpadů, odvodňování či vysoušení čistírenských kalů nebo zlepšení zacházení s nebezpečným odpadem," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Ve zvláštní výzvě se pak zaměříme na odpad z nemocnic a jiných zdravotnických zařízení, který je z části považován za infekční a sám o sobě představuje značné bezpečnostní riziko. Tento odpad lze především energeticky využít či jej zbavit jeho nebezpečných vlastností a dále s ním pracovat," doplnil. Upozornil také, že v roce 2035 bude Česko podle evropských předpisů muset minimálně 65 procent komunálního odpadu recyklovat, energeticky využito by mělo být zhruba 25 procent.

Z dotace mohou žadatelé uhradit až 85 procent z celkových výdajů projektu. Největší část alokace - 350 milionů korun - je určena především na třídicí linky, podporu energetického využití odpadu a nakládání s nebezpečným odpadem. O 200 milionů méně je vyhrazeno na sběrné dvory a sběrná místa. U těchto projektů se budou rozdělovat peníze podle kvality doručených projektů v jednokolové soutěžní výzvě. Zbylých 100 milionů je připraveno na nakládání se zdravotnickým odpadem. Tato výzva je nesoutěžní, projekty se budou vyhodnocovat každé tři měsíce.

Peníze na podporu třídění, recyklace, materiálového a energetického využití odpadu resort poskytuje delší dobu. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman uvedl, že v poslední výzvě úřad více než 500 miliony podpořil 174 projektů.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí