Vědci Botanického ústavu AV ČR patří mezi nejcitovanější na světě
Botanický ústav AV ČR zaznamenává velký mezinárodní úspěch. Tři z jeho dlouholetých vědeckých pracovníků se opět objevili v přehledu nejcitovanějších vědců světa 2019 (Highly Cited Researchers 2019), který zveřejňuje americká společnost Clarivate Analytics. Petr Pyšek, Jan Pergl a v roce 2013 zesnulý Vojtěch Jarošík z Oddělení ekologie invazí, figurují na seznamu 1 % nejcitovanějších vědců světa již po několikáté.
"Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu patří dlouhodobě mezi celosvětovou špičku. Zařazení kolegů mezi jedno procento nejcitovanějších vědců světa svědčí nejen o jejich neuvěřitelné píli a vysoké odbornosti, ale také o naléhavosti tohoto výzkumu. Je to velká pocta nejen pro kolegy, ale celý náš ústav," říká Jan Wild, ředitel Botanického ústavu AV ČR.
Petr Pyšek je botanik, ekolog a invazní biolog. V roce 2005 založil v Botanickém ústavu Oddělení ekologie invazí, které se věnuje problematice nepůvodních, člověkem zavlečených rostlin. Výzkum probíhá v široké spolupráci s předními zahraničními odborníky a je soustředěn na aktuální, v současné době intenzivně studovaná témata. Petr Pyšek se v poslední době nejvíce věnuje výzkumu globálních zákonitostí invazí či významu stanovišť v invazích rostlin, ale zabývá se také biodiverzitou africké savany. Je autorem stovek odborných článků, několika knih a dlouhodobě patří k nejproduktivnějším a mezinárodně nejcitovanějším českým vědcům. Od roku 2014, kdy Web of Science začal seznam zveřejňovat, figuruje na něm Petr Pyšek pokaždé. Společně s chemikem Pavlem Hobzou z Ústavu organické chemie a biochemie, jsou tak jedinými českými vědci zařazeni v přehledu pošesté.
,,Biologické invaze mají mnoho negativních aspektů, od úbytku biodiverzity, přes dopady na životní prostředí, ekonomiku i lidské zdraví. Invaze však mají také pozitivní stránky - řada nepůvodních druhů je například využívána hospodářsky. Je proto třeba hledat kompromisy přijatelné pro různé sektory a obeznámit s fakty odbornou i laickou veřejnost. Zařazení do prestižního seznamu pomáhá našemu výzkumu i z hlediska mezinárodní spolupráce s dalšími výzkumnými institucemi a univerzitami," říká Petr Pyšek, z Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu.
Druhý nejčastěji citovaný vědec Botanického ústavu, Jan Pergl, se v Oddělení ekologie invazí zabývá vedle výzkumu invazních rostlin, také jeho propojením s praxí. Spolupracuje například s Ministerstvem životního prostředí, zasedá v panelu Evropské a Středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO) a působí jako zástupce ČR ve vědeckém fóru Evropské komise pro invazní druhy. ,,Invazní druhy mají široký přesah do aplikační sféry, proto je nezbytná spolupráce s dalšími institucemi. Jedním z výstupů této aktivity je například návrh národního Černého seznamu, který obsahuje seznam nepůvodních druhů živočichů a rostlin, které vyžadují zvláštní přístup," říká Jan Pergl.
Vojtěch Jarošík (1958-2013) byl jednou z nejvýznamnějších osobností současné české ekologie. Opakované zařazení mezi nejcitovanější světové vědce dokládá, že ohlas na jeho práci zůstává stále vysoký i 6 let po jeho smrti. Vojtěch Jarošík působil v Botanickém ústavu na Oddělení ekologie invazí od jeho založení, v letech 2005 - 2013. Byl významným odborníkem na analýzu dat a zabýval se vlivem fyziologie hmyzu na invazní chování.
Seznam Highly Cited Researchers 2019 zahrnuje tento rok 6 217 nejčastěji citovaných vědců 60 různých národností z 21 výzkumných oblastí. Vznikl na základě analýzy publikací z let 2008 až 2018 podle databáze Web of Science.
Více informací o seznamu Higly Cited Researchers naleznete zde.