zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jediná plovoucí jaderná elektrárna na světě vstoupila do komerčního provozu

31.05.2020
Atomová energie
Vodní cesty
Jediná plovoucí jaderná elektrárna na světě vstoupila do komerčního provozu

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která nemá ve světě obdoby, byla uvedena do komerčního provozu. Příslušné rozhodnutí vydal 22. května 2020 generální ředitel společnosti Koncern Rosenergoatom (provozovatel elektrárny a součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

,,Od dnešního dne můžeme považovat projekt na výstavbu plovoucí jaderné elektrárny ve městě Pevěk na Čukotce za úspěšně dokončený. Nyní se plnohodnotně stala jedenáctou komerčně provozovanou jadernou elektrárnou v Rusku a nejsevernější jadernou elektrárnou na světě," uvedl Andrej Petrov, generální ředitel Koncernu Rosenergoatom.

Rozhodnutí o zahájení komerčního provozu vycházelo z několika dokumentů, které potvrzují, že plovoucí elektrárna odpovídá projektové dokumentaci. To znamená, že splňuje všechny aktuální požadavky v oblasti ekologie, požární ochrany, hygieny, stavebních prací a dalších.

Připomeňme, že Akademik Lomonosov dodal první elektřinu do samostatné sítě Čaun-Bilibinského uzlu 19. prosince 2019. Uznávaný odborný žurnál Power Magazine to zařadil mezi šest nejzásadnějších událostí roku v jaderné energetice na světě.

Od připojení k síti už plovoucí jaderná elektrárna vyrobila 47,3 GWh elektřiny. V současnosti pokrývá 20 % spotřeby v Čaun-Bilibinském energetickém uzlu a v blízké budoucnosti, po uzavření Bilibinské jaderné elektrárny, se stane klíčovým energetickým zdrojem Čukotky.

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov se skládá z pobřežní infrastruktury a samotného plovoucího dvojbloku s reaktory KLT-40S. V souhrnu mají oba reaktory elektrický výkon 70 MWe a tepelný 50 Gcal/h. Délka plavidla dosahuje 140 metrů, šířka 30 metrů a ponor 21 500 tun. Projektová doba provozu činí 40 let.

Na základě reaktorů KLT-40S byly vyvinuty reaktory RITM-200, které jsou kompaktnější a účinnější. Ty jsou nyní montovány do jaderných ledoborců třídy LK-60 (celkem 5 lodí) a s těmito malými reaktory Rosatom počítá i pro své malé suchozemské jaderné bloky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
EKONOX s.r.o.
11
1. 2022
11.1.2022 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí