Odhaduje se, že v roce 2019 vzniklo na planetě 53,6 milionu tun elektroodpadu, více než kdy dříve, a předpokládá se, že do roku 2030 dosáhne neuvěřitelných 75 milionů tun, což je 9 kg na každého člověka na světě. Elektroodpad má ovšem zároveň velkou hodnotu; suroviny v něm obsažené v globálním měřítku měly jen v roce 2019 hodnotu přibližně 50,8 miliard EUR.
Méně než 18 procent tohoto množství bylo ale v loňském roce oficiálně zdokumentováno. Zbytek skončil na skládkách, ve spalovnách, nebo byl obchodován a zpracován nestandardně. To mělo za následek obrovskou ztrátu cenných a kritických surovin z dodavatelského řetězce. Takové postupy zároveň způsobují vážné zdravotní, environmentální a společenské problémy.
,,Elektroodpad obsahuje 69 prvků periodické tabulky," připomíná generální ředitel a předseda představenstva Elektrowin a.s. Roman Tvrzník. ,,Díky recyklaci můžeme tyto materiály vrátit zpět do výroby, což jen v roce 2019 celosvětově přispělo ke snížení produkce skleníkových plynů o 15 milionů tun," uvedl Tvrzník.
TIP: Kam s vysloužilým elektrem spolehlivě poradí aplikace www.KAMsNIM.cz
20 kilo na obyvatele
Od roku 2019 je minimální míra sběru, která má být každoročně dosažena v členských státech EU, 65 % průměrné hmotnosti spotřebičů uváděných na trh za tři předchozí roky, nebo alternativně 85 % vyrobených spotřebičů.
To znamená vysbírat přibližně 10 milionů tun, tedy zhruba 20 kg na obyvatele. Dosavadní zkušenosti ukazují, že Mezinárodní den elektroodpadu může významně přispět ke zlepšení povědomí společnosti a prostřednictvím této pomoci ke zlepšení míry sběru nejen v ČR a celé Evropě, ale i celosvětově.