zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FSC ČR připravila novou verzi populární webové hry Lesaria. Nově i v angličtině

13.12.2020
Ekologické vzdělání a výchova
Les
FSC ČR připravila novou verzi populární webové hry Lesaria. Nově i v angličtině

FSC Česká republika spustila novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči vyzkouší, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Do hry byly přidány nové funkce a mechanismy, které zohledňují aktuální a často negativní vlivy klimatických změn, se kterými se musí vypořádávat čeští lesníci a pro co nejzdárnější dokončení hry nyní i hráči. Lesaria je navíc nově plně hratelná i v anglickém jazyce. Hru si můžete zahrát na webu www.lesaria.cz.

Ve hře Lesaria dostane hráč na starosti svůj vlastní les, který je rozdělený do celkem devíti sektorů. V těch může sázet stromy nebo je naopak kácet ale také například budovat zázemí pro návštěvníky lesa či vypustit rysa, který přirozeně snižuje množství lesní zvěře a chrání tak čerstvě vysazené stromky. Hlavním úkolem hráče je pak pěstovat les v souladu s přírodě blízkými lesnickými postupy a pravidly certifikace FSC, která se snaží vyvážit environmentální, ekonomické a sociální funkce lesa. ,,Naším cílem je vést hráče nejen k tomu, aby vytvořili zisk z vytěženého dřeva, ale aby se snažili také vytvořit zdravý, druhově a věkově rozrůzněný les bez holosečí, ve kterém je také dostatek zázemí pro jeho návštěvníky. Tedy takový les, který FSC ČR prosazuje prostřednictvím svého Standardu i mimo digitální prostředí, v opravdových českých lesích," uvedl ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda.

Kompletně novou vizuální podobu a funkce dostal na konci letních prázdnin také web FSC ČR www.poznejdrevo.cz, na kterém je možné si hru zahrát. Kromě Lesarie na něm návštěvníci najdou také nové FSC lesní stezky, které milovníky výletů do přírody zavedou do nejkrásnějších českých přírodě blízkých lesů, po kterých je provede nová mobilní aplikace, která jim zároveň přímo v terénu názorně ukáže základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Více informací a odkaz pro stažení aplikace FSC Lesní stezky lze nalézt na adrese https://poznejdrevo.cz/lesni-stezky/

Kromě plně funkční anglické verze hry Lesaria je jednou z novinek také upravené nastavení herních parametrů Lesarie, která nyní vyžaduje od hráčů, aby se při pěstování svého virtuálního lesa museli vyrovnávat i s negativními následky aktuálních klimatických změn, jako jsou například kůrovcové kalamity nebo lesní požáry. ,,Chceme tak hráčům zprostředkovat problémy, se kterými se musí ve svých lesích aktuálně vyrovnávat čeští lesníci," popsal smysl změn ředitel Duda. Jedním z nástrojů, které jsou v poslední době nejčastěji zmiňovány ve spojitosti s adaptací lesů na klimatické změny, jsou právě přírodě blízké lesnické postupy, které jsou dlouhodobě nedílnou součástí lesního standardu FSC v ČR.

Webovou hru Lesaria je možné hrát na adrese www.lesaria.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
EKONOX s.r.o.
11
1. 2022
11.1.2022 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí