zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínský kraj chce letos mezi včelaře rozdělit milionu korun

07.01.2021
Příroda
Zemědělství
Zlínský kraj chce letos mezi včelaře rozdělit milionu korun

Zlínský kraj plánuje, že letos podpoří včelaře jedním milionem korun. Peníze mohou zkušení i začínající včelaři využít na pořízení základního i doporučeného vybavení. V tiskové zprávě to dnes uvedl Jan Vandík z oddělení komunikace a vztahů s veřejností krajského úřadu. Zlínský kraj pomáhá včelařům dotacemi na nákup vybavení od roku 2006. Loni hejtmanství rozdělilo mezi 123 včelařů téměř 1,2 milionu korun.

O dotaci mohou znovu zažádat zájmoví včelaři ve věku minimálně 18 let, kteří mají svá včelstva umístěna na území Zlínského kraje. "Podpora, kterou kraj včelařům poskytuje již několik let, pomáhá nejen k růstu počtu začínajících včelařů a navýšení množství úlů a včelstev u stávajících včelařů, ale pozitivní dopad má také na celkovou úroveň kvality včelstev v kraji a zároveň na snížení výskytu moru včelího plodu," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).

Příjem a registrace žádostí o příspěvek začne 25. ledna, skončí 19. února. Přidělenou podporu ve výši 5000 až 10.000 korun mohou včelaři použít na pořízení základního vybavení, tedy tří až šesti nástavkových úlů s varroa dnem a 50 až 300 rámkových přířezů nebo rámků. Peníze jim mohou posloužit i k zakoupení doporučeného vybavení. Jde například o včelařský kuřák, rojáček, rozpěrák, včelařský drátek, formu na sbíjení rámků, krmítko, mateří mřížku nebo ochranné pomůcky.

Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u 80.000 druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné. Bez včel by vymizelo asi 20.000 druhů. Med a vosk dělá jen deset procent užitku, zbytek připadá na opylování rostlin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí