zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS dodává teplo už do třetiny obce

02.02.2021
Bioplynové stanice
Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS dodává teplo už do třetiny obce

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS u Šumperka, projekt investiční skupiny Energy financial group, zvýšila množství vyprodukovaného tepla dodávaného do přilehlé obce. Oproti loňskému roku jde o 60 % nárůst. Teplo z bioplynové stanice je dodáváno do centrální kotelny obecní společnosti RAPOS Rapotín, odkud je rozváděno dál přímo do jednotlivých domácností. V lednu 2021 sem z bioplynové stanice dorazilo téměř 1000 GJ tepla, které umožňuje vytopení zhruba třetiny obce.

,,Díky instalaci nového spalinového výměníku se nám podařilo navýšit produkci tepla a tím zvětšit množství, které jsme schopni dodávat Rapotínu. Nyní od nás do centrální kotelny putuje každý měsíc 988 GJ tepla z celkových 1 520 GJ, které dokážeme vyprodukovat. Díky vylepšené technologii se navíc podařilo výrazně snížit spotřebu bioplynu v kogenerační jednotce, takže z menšího množství plynu dokážeme získat více tepla. To pochopitelně výrazně šetří náklady," vysvětluje Pavel Bureš, technický ředitel Energy financial group.

V areálu bioplynové stanice jsou v letošním roce plánovány další modernizace. Během února bude osazena druhá kogenerační jednotka, v následujících měsících dojde také ke spuštění projektu akumulace. Díky akumulační nádobě bude vyprodukované teplo centralizováno na jednom místě, odkud bude následně distribuováno do sítě v aktuálním čase a množství podle požadavků spotřebitelů.

Veškeré projekty společnosti Energy financial group jsou ekologicky šetrné, protože vyráběné teplo, stejně jako elektřina a plyn pocházejí výhradně z obnovitelných zdrojů energie. Teplo získané ekologickou fermentací v současnosti vytápí 260 rapotínských domácností, mateřskou a základní školu či hasičskou zbrojnici. Od počátku letošního roku je pro koncové zákazníky dostupná i cenově výhodná ,,zelená" elektřina a biometan, a to díky novému projektu EFG Green energy zajišťujícímu distribuci produkované energie přímo zákazníkům.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí