Středa, 24. dubna 2024

EU a USA se shodly na snížení produkce metanu o třetinu do konce dekády

EU a USA se shodly na snížení produkce metanu o třetinu do konce dekády

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na snížení emisí metanu asi o třetinu do konce tohoto desetiletí. Zároveň plánují vyvíjet tlak na další velké ekonomiky, aby se k jejich záměru rovněž připojily. S odkazem na uniklou kopii dohody to napsala agentura Reuters, zástupci EU ani USA informaci zatím nekomentovali.

Washington a Brusel se snaží přimět další vyspělé země k větší aktivitě v boji proti změnám klimatu před takzvaným klimatickým summitem plánovaným na listopad v Glasgow. Dohoda mezi USA a EU ohledně snížení produkce metanu by přitom mohla mít znatelný dopad na energetický a zemědělský sektor a na nakládání s odpady, což jsou oblasti, které produkují tohoto skleníkového plynu nejvíce, poznamenává Reuters.

Metan je podle vědců druhý největším původcem oteplování klimatu po oxidu uhličitém, a proto na něj v poslední době upírají stále větší pozornost i političtí vůdci. Ti se snaží udržet oteplení planety do 1,5 stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí, což je cíl, k němuž se mnozí zavázali v pařížské klimatické dohodě z roku 2015.

EU a USA se podle Reuters zřejmě v pátek ve společném dokumentu zavážou ke snížení produkce metanu o nejméně 30 procent do konce roku 2030 oproti úrovni z roku 2020.

Další dokument pak podle Reuters vyjmenovává přes dvě desítky zemí, po nichž bude Brusel a Washington žádat, aby se k jejich závazku připojily. Jsou mezi nimi někteří z největších světových producentů metanu jako Čína, Rusko, Brazílie, Británie, Saúdská Arábie, či Norsko.

Metan zadržuje v atmosféře více tepla než oxid uhličitý, zároveň se však výrazně rychleji rozpadá. EU a USA tak v dokumentu tvrdí, že "přijetí okamžitých kroků může rychle snížit tempo globálního oteplování".

Podle expertů by mohlo největší snížení emisí metanu přijít z energetického sektoru. Velké množství tohoto skleníkového plynu totiž vstupuje do atmosféry ze špatně těsnících plynovodů nebo skladovacích zařízení zemního plynu, čemuž lze často zabránit jen s poměrně malými náklady. Vědci přitom v posledních letech přišli na to, že metan uniká také ze zařízení v některých zemích EU.

Společný závazek USA a EU by pokrýval všechny základní zdroje emisí metanu, od netěsnící infrastruktury přes staré uhelné doly až po zemědělství a skládky odpadu, uvádí podle Reuters uniklý návrh dohody.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů