zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špatná zpráva pro klima z Německa

16.09.2021
Energie
Klimatické změny
Šlendryján
Špatná zpráva pro klima z Německa

V první polovině roku 2021 pocházela elektřina dodávaná do německé energetické sítě především z konvenčních zdrojů. Nejdůležitějším zdrojem bylo oproti první polovině roku 2020, kdy jím byly větrné elektrárny, opět uhlí.

Podle zprávy Federálního statistického úřadu ve Wiesbadenu, kterou dnes zveřejnila většina velkých německých deníků, se německá výroba elektřiny z fosilních paliv ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšila o 20,9 procenta a na celkové výrobě elektřiny se podílela 56 procenty. Za prvních šest měsíců roku bylo vyrobeno celkem 258,9 miliardy kilowatthodin elektřiny - o čtyři procenta více než v první polovině roku 2020.

Podíl obnovitelných energií, jako je vítr, sluneční energie a bioplyn, naopak klesl ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 11,7 procenta na 44 procent. V první polovině roku 2020 dosáhly ekologické energie rekordního podílu 51,8 procent na výrobě elektřiny. V té době téměř 30 procent německé výroby elektřiny zajišťovaly větrné turbíny na souši i na moři. Nižší spotřeba elektřiny během koronové pandemie také zvýšila podíl zelené elektřiny. Výroba elektřiny z větrné energie nyní klesla na nejnižší úroveň v první polovině roku od roku 2018.

Energetická expertka Claudia Kemfert z Německého institutu pro ekonomický výzkum k tomu v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse poznamenala: ,,Vysoký podíl uhlí znamená, že nesplníme naše klimatické cíle a že to způsobí značné škody na klimatu a životním prostředí. Místo uhlí potřebujeme více obnovitelných energií. "

Zdroj: Hejl Servis

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí