zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mars bojuje proti odlesňování pralesů způsobené pěstováním kakaa

08.10.2021
Zemědělství
Firemní ekologie
Mars bojuje proti odlesňování pralesů způsobené pěstováním kakaa

Společnost Mars, jeden z celosvětově největších výrobců cukrovinek, krmiv pro domácí zvířata a potravin, se necítí zavázána pouze spotřebitelům, ale svou pozornost soustředí také na zmírnění dopadu na celou společnosti i planetu. Na Mezinárodní den kakaa, který připadá na 1. října, proto společnost Mars představila změnu, kterou v tomto směru učinila. Do roku 2025 plánuje Mars odebírat všechno kakao pouze od dodavatelů, kteří nepřispívají k odlesňování planety. Mars také od roku 2019 usilovně pracuje na tom, aby kakao, které se používá při výrobě jejich známé čokolády, pocházelo od ověřeného dodavatele.

Mars si uvědomuje, že lesy poskytují důležité zázemí pro ohrožené druhy rostlin i živočichů, regulují množství vody v krajině a poskytují živobytí lidem po celém světě, včetně pěstitelů kakaa. Pro zamezení odlesňování při pěstování kakaa je nutné, aby se do ochranných akcí zapojily všechny články dodavatelského řetězce. Pobřeží slonoviny a Ghana, kde se pěstuje více než 65 % světové produkce kakaa, značně pociťují důsledky odlesňování a klimatických změn. Společnost Mars, je hrdá na to, že zahrnula dalších 265 746 hektarů do ochrany před odlesněním. V roce 2020 bylo také vysazeno 913 513 stromů (od roku 2018 to je již 1,4 milionu stromů), z čehož farmářské kakaové komunity čerpají výhody - farmářům se stabilizovaly výnosy a mají také alternativní zdroje příjmů.

V souladu se závazkem společnosti Mars - vytvořit modernější, inkluzivnější a udržitelnější dodavatelský řetězec kakaa pro budoucí generace, podává společnost od roku 2019 zprávy o tom, u jakého množství odebíraného kakaa je dohledatelná země původu, zemědělská skupina či dokonce konkrétní farma. Výsledkem je to, že u více než třetiny z celkového odebíraného množství kakaa, je jasné, z jaké farmy tato surovina pochází. Společnost Mars má také možnost, díky navázaným partnerstvím, vzdělávat farmáře, jak vhodně chránit les. Více než 115 tisíc farmářů prošlo školením na ochranu lesa - oproti roku 2019 se jedná o nárůst o 154 %. Tato opatření pomáhají farmářům vypěstovat více kakaa na již existující zemědělské půdě bez narušování lesů - což vede také k tomu, že společnost Mars ví, odkud odebírané kakao pochází.

,,V Marsu věříme, že změny v komunitách, ve kterých působíme, můžou změnit také životy farmářů i jejich rodin. To nám ostatně potvrzují i samotní farmáři v Ghaně a na Pobřeží slonoviny, kterým naše iniciativa Kakao a lesy přináší mnoho benefitů. Na tuto iniciativu jsme velmi pyšní," sdělila Zuzana Lošáková, ředitelka pro firemní záležitosti v Mars CE.

Více informací a další příběhy z naší iniciativy Kakao a lesy najdete zde.

Zdroj: PR článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí