zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákony EU, které zajistí odpovědnost firem za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí, mají drtivou podporu veřejnosti

14.10.2021
Obecné
Firemní ekologie
Zákony EU, které zajistí odpovědnost firem za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí, mají drtivou podporu veřejnosti

Více než 80 procent občanů České republiky si přeje přísné zákony, které přimějí firmy převzít odpovědnost za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí i mimo Evropu. Podle dnes zveřejněného průzkumu společnosti YouGov[1] musí být lidem, kterých se zneužívání ze strany korporací týká, umožněno pohnat firmy k odpovědnosti před evropskými soudy.

Výsledky průzkumu z devíti zemí EU včetně Španělska, Německa a Slovinska přicházejí před očekávaným návrhem zákona o due diligence v oblasti lidských práv a životního prostředí, který by se vztahoval na hodnotové řetězce všech společností působících v EU. Výsledná podoba zákona, který navrhne Evropská komise, se bude velmi pravděpodobně dojednávat ve druhé polovině roku 2022, kdy bude Česká republika předsedat Radě EU. Česká republika tak má šanci zasáhnout do tvorby této důležité evropské legislativy.

Průzkum zjistil, že:

  • 82 % dotázaných souhlasí s tím, že by společnosti měly mít zákonnou povinnost nezapojovat se do takového porušování lidských práv, jako je nucená práce nebo zabírání půdy.
  • 84 % dotázaných souhlasilo s tím, že by společnosti měly mít zákonnou povinnost nepřispívat k poškozování životního prostředí, jako je znečišťování ovzduší nebo ničení biodiverzity mimo EU.
  • 81 % dotázaných souhlasilo s tím, že pokud společnosti způsobují porušování lidských práv a páchají trestné činy proti životnímu prostředí ve světě nebo k nim přispívají, měly by nést právní odpovědnost.
  • Když byly dotázaným sděleny příklady poškozování životního prostředí a porušování lidských práv mimo EU, 80 % z nich souhlasilo s tím, že oběti by měly mít možnost domáhat se odpovědnosti firem u soudu v zemi, kde mají sídlo.
  • V devíti zahrnutých zemích EU - od České republiky a Slovinska až po Španělsko a Nizozemsko - byla zaznamenána konzistentně vysoká podpora zákonů EU zamezujících poškozování životního prostředí a porušování lidských práv.

Claudia Saller, ředitelka European Coalition for Corporate Justice: ,,Skutečnost, že více než čtyři z pěti Evropanů v devíti dotazovaných zemích považují za nutné dohnat společnosti k odpovědnosti za pošlapávání lidských práv a ničení životního prostředí, by měla být pro evropské rozhodovací orgány budíčkem. Je nezbytné, aby Evropská komise a vlády členských států zavedly ambiciózní zákony, které očekávání lidí naplní. Občané chtějí vidět spravedlnost."

Jill McArdle, vedoucí kampaně za odpovědnost firem sítě Friends of the Earth Europe: ,,Občané promluvili - věří, že ukončení beztrestnosti podniků a zlepšení přístupu k soudům pro oběti korporátního zneužívání musí být pro EU prioritou. To je jasný signál vládám a evropským institucím, aby neustupovaly podnikatelským lobby, které chtějí oslabit navrhované zákony a uniknout své právní odpovědnosti."

Richard Gardiner, vedoucí kampaně za odpovědnost firem, Global Witness: ,,Není čas čekat. Zatímco se klimatická krize zhoršuje, rok 2020 byl pro obránce lidských a environmentálních práv nejčernějším rokem v historii - 220 lidí bylo zavražděno za to, že se postavili korporátní moci. Svět volá po tom, aby byly velké korporace konečně dohnány k odpovědnosti."

Očekává se, že Evropská komise představí návrh zákona 'Sustainable Corporate Governance' v posledním čtvrtletí roku 2021.[2] Půl milionu občanů a více než 200 organizací začátkem letošního roku v petici vyzvalo EU, aby byl tento zákon co nejúčinnější[3], zatímco podnikatelské organizace proti němu tvrdě lobbují[4].

Organizace občanské společnosti vyzývají Evropskou komisi, aby zaručila, že tento zákon zajistí následující:

  • společnosti ponesou občanskoprávní, správní a trestní odpovědnost za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí v důsledku činnosti svých dceřiných společností a dalších společností v jejich hodnotových řetězcích,
  • oběti porušování lidských práv a poškozování životního prostředí ze strany korporací ve třetích zemích budou mít lepší přístup ke spravedlnosti v EU.[5]
  • povinnost firem respektovat klima a životní prostředí bude přičleněná k dodržování lidských práv.

European Coalition for Corporate Justice (ECCJ) je koalice více než 480 organizací občanské společnosti v Evropě, která se zasazuje o zákony zaručující odpovědnost a transparentnost korporací a zajišťující spravedlnost pro lidi postižené nesprávným korporátním jednáním.

Friends of the Earth Europe je největší občanská síť v oblasti životního prostředí v Evropě, která sdružuje více než 30 národních organizací a tisíce místních skupin.

Frank Bold je mezinárodní expertní skupina a certifikovaná B Corporation kombinující byznys přístup s odpovědností vůči společnosti. V neziskové sekci se věnujeme korporátní odpovědnosti v EU a zastupujeme Českou republiku v European Coalition for Corporate Justice (ECCJ).

Global Witness je investigativní nevládní organizace, která se zasazuje proti zneužívání moci, jež brání smysluplným opatřením v oblasti klimatické krize a uzavírá občanský prostor.

SumOfUs: Organizace SumOfUs založená v roce 2011 je advokační neziskovou organizací a online komunitou s miliony členů po celém světě. Kampaně SumOfUs spojují a zesilují hlasy obyčejných lidí, aby je regulační orgány a korporace slyšely.

AK EUROPA je bruselská kancelář rakouské organizace Federal Chamber of Labour, která zastupuje zájmy přibližně 3,8 milionu rakouských zaměstnanců a spotřebitelů v otázkách sociální, vzdělávací, hospodářské a spotřebitelské politiky.


[1] Pokud není uvedeno jinak, všechny údaje pocházejí od společnosti YouGov Plc. Celková velikost vzorku byla 16 906 dospělých. Výzkum probíhal ve dnech 14. - 29. září 2021 online v Rakousku, Belgii, České republice, Francii, Německu, Irsku, Nizozemsku, Slovinsku a Španělsku. Údaje byly váženy a jsou reprezentativní pro všechny dospělé (ve věku 18+ let).

Infografiky od společnosti YouGov, které lze volně použít, jsou k dispozici zde: [https://bit.ly/pollBizHR].

Úplný přehled otázek a odpovědí je k dispozici zde: https://cloud.foeeurope.org/index.php/s/eWA5SfzsqYYTwKp.

"Společnost YouGov, která průzkum provedla, žádá o kontrolu případného použití citací dodatečných údajů z této tabulky, které nejsou přímo obsaženy v textu této tiskové zprávy. Pokud tak chcete učinit, obraťte se prosím na Ivu Petkovic, iva.petkovic@corporatejustice.org (viz sekce kontakty)."

[3] https://friendsoftheearth.eu/press-release/hold-business-accountable

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
CHEMELEONI s.r.o.
10
11. 2021
10-11.11.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Krystal
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí