Úterý, 27. února 2024

Veterinář: Část mých klientů bohužel volí v léčbě domácího mazlíčka kompromisy

Veterinář: Část mých klientů bohužel volí v léčbě domácího mazlíčka kompromisy

Veterináři se několikrát denně setkávají s případy, kdy majitel domácího mazlíčka, kterého postihla nečekaná nemoc nebo utrpěl úraz, nemá na zaplacení veterinárního zákroku. Řešením pak musí být levnější varianta či splátkový kalendář. Veterináři dokonce zmiňují i případy, kdy lidé přemýšlí o ekonomické eutanazii, tedy uspání zvířete z důvodu nedostatku peněz na léčbu. Pojištění lze přitom sjednat od několika stokorun za měsíc a třeba fintechová společnost PetExpert likviduje 85 procent případů do 50 vteřin, kdy vše funguje bez papírů a řeší si to pojišťovna přímo s veterinářem.

Několik pojišťoven nabízí na českém trhu pojištění mazlíčků, které majitele chrání před nečekanými výdaji a svým způsobem jim garantuje, že jejich zvíře dostane v případě problémů odpovídající péči. U většiny pojištění domácích mazlíčků se požaduje, aby majitel zvířete ošetření u veterináře nejprve zaplatil ze svého a následně si tento výdaj nechal pojišťovnou proplatit. Likvidace pojistné události tak může proběhnout, až ji majitel zvířete pojišťovně nahlásí přes papírový nebo online formulář. Musí samozřejmě doložit účtenku a lékařskou zprávu a až pak mu ji pojišťovna zaplatí.

Funguje zde však i zcela nový koncept, který majitelům psů a koček výrazně usnadňuje úhradu veterinární péče z pojištění. Společnost PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků totiž spolupracuje přímo s veterináři, kteří pak za majitele mazlíčka celou pojistnou událost dořeší. ,,85 procent všech návštěv veterináře vyřešíme do 50 vteřin, 8 % do 7 minut, dalších 5 % do 30 minut, 1 % do 24 hodin a 1 % nad 24 hodin. Spoluúčast je u nás standardně 10 % a výši částek likvidujeme dle diagnózy a limitu, který klient má. Tedy likvidujeme jak v řádech tisíců, tak ale také v řádech desetitisíců najednou," uvádí Jan Moravec spoluzakladatel společnosti PetExpert, jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna. ,,Například případ komplikované fraktury a operace, který stál téměř 50 000 Kč jsme zlikvidovali online během dvou minut a klient zaplatil jen spoluúčast, tedy něco kolem 5 000 korun na místě," dodává Moravec k na českém trhu unikátnímu řešení. Společnost PetExpert má smluvní síť s 85 % veterinářů a v akutních případech lze využít i jiné veterináře a následně zákrok proplatit. Na českém trhu působí 3 roky.

Dle slov veterinářů se veterinární léčba sice klientům může zdát drahá, ale většina peněz jde na léky, materiál či amortizaci diagnostických přístrojů. Nezaplacená léčba je tak pro ně velkým problémem, proto rádi vidí, když jsou majitelé domácích mazlíčků pojištění. V opačném případě totiž nezřídka léčí na dluh. ,,Je až s podivem, kolikrát denně musím řešit s majiteli domácích mazlíčků překvapení nad cenou veterinárního zákroku," popisuje veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix. ,,Pokud takový klient nemá pojištění a náklady na nezbytnou péči by zamávaly s rodinným rozpočtem, musíme mu nabídnout levnější řešení nebo splátkový kalendář, kdy ani jedna z variant už není ideální," dodává Dašek a upozorňuje, že byť lidé občas dojdou i k úvahám o utracení zvířete z finančních důvodů, v jeho ordinaci s tím nepochodí, pokud není zvíře vyloženě nevyléčitelně nemocné. Při existenci pojištění majitelé nemusí řešit finance a veškerá energie je směřována do rychlé a účinné pomoci zvířeti. Je třeba si také uvědomit, že levnější varianty veterinárních zákroků mohou být zároveň méně účinné.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů