Pátek, 1. března 2024

Priorita v listopadu: Představujeme nový OPŽP a povedené projekty

Priorita v listopadu: Představujeme nový OPŽP a povedené projekty

Už nějakou dobu se pohybujeme na zlo­mu dvou programových období Operač­ního programu Životní prostředí, význam­ného zdroje peněz pro ekologické projekty. Končící období tohoto dotačního titulu, neboli ,,staré OPŽP", však stále ještě nabízí významné zdroje peněz. Přečíst si tak můžete o výzvě na protipovodňová opatření, ve které je půl miliardy korun. A to je na zřejmě poslední dotační výzvu z končícího období pěkná částka.

Pokud vás zajímá, jak bude vypadat OPŽP v novém programovém období, máme pro vás zprávu, která to popisuje, včetně novinek. Přinášíme i přehled specifických cílů, které bude operační program podpo­rovat. Novému programovému období se budeme samozřejmě věnovat i v dalších vydáních časopisu, první nové výzvy by měly být spuštěny na jaře příštího roku.

Kromě budoucnosti se věnujeme součas­nosti i minulosti. Vezmeme vás do Brd, kde začala výstavba nového domu přírody, který vám ukazujeme na vizualizacích. Představujeme úspěšnou revitalizaci vyschlého rybníka nebesáka v Chorušicích. A pokud nevíte, co je to nebeský rybník, dočtete se to také. Když vyrazíte vlakem do Hanušovic, možná vás překvapí proměna nádraží. Z ,,rozleh­lé, špinavé a nevyužívané budovy", jak ji označil tisk, je pěkně opravená brána pro cestující.

Kdopak by se vlka bál. V reportáži si může­te přečíst zkušenosti farmáře, který se mu­sel vypořádat s návratem vlků do přírody. V rubrice Technologie píšeme o rekultivaci dolů, což by mohla být zajímavá inspirace pro některé naše regiony.

Přinášíme i přehled vítězných projektů soutěže Adapterra Awards, které nabízejí pohled na úspěšná adaptační opatření realizovaná jak ve volné přírodě, tak ve městě.

PRIORITA 11/2021 ke stažení >

Zdroj:Operační program Životní prostředí
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů