Úterý, 27. února 2024

Jak působí klimatická změna na lesy? Ve hře Lesaria si to může vyzkoušet každý

Jak působí klimatická změna na lesy? Ve hře Lesaria si to může vyzkoušet každý

Ve vylepšené verzi webové hry Lesaria od FSC ČR si můžou hráči vyzkoušet, jakým způsobem je třeba pečovat v období probíhajících klimatických změn o lesy. Ty ohrožuje globální nárůst teplot, jehož optimistické předpoklady představené při příležitosti nedávno ukončené Konference COP 26 v Glasgow stanovují průměrný nárůst do konce století na
1,9 °C
[1]. Jedním ze způsobů, kterými lze lesy připravit na tyto nové podmínky, je využívání přírodě blízkých lesnických metod. Ty musí využívat také hráči Lesarie, pokud chtějí na konci hry dosáhnout co nejvyššího skóre a vypěstovat zdravý a odolný les. Vylepšená verze hry, kterou představila česká národní kancelář organizace FSC (Forest Stewardship Council) má totiž nově upravené herní mechanismy, které vyžadují od hráčů, aby se pro zdárné dokončení hry museli při péči o les intenzivně potýkat například se suchem, kůrovcovou kalamitou nebo lesními požáry. Lesarii si můžete zahrát na www.lesaria.cz.

Ve hře Lesaria dostane hráč za úkol starat se o svůj vlastní les, který je rozdělený do celkem devíti herních polí. Každý hráč může sázet stromy nebo je naopak kácet. Zároveň je ale motivován k tomu, aby budoval i zázemí pro návštěvníky lesa nebo vysadil v lese rysa, který přirozeně snižuje množství lesní zvěře a chrání tak čerstvě vysazené stromky. Hlavním úkolem hráče je pak pěstovat les v souladu s přírodě blízkými lesnickými postupy a pravidly certifikace FSC, která se snaží vyvážit environmentální, ekonomické a sociální funkce lesa.

Jednou ze změn v nové verzi Lesarie je přepracované nastavení herních parametrů, díky kterým se musí hráči při správě svého virtuální lesa intenzivně potýkat s negativními důsledky probíhající klimatické změny a oteplování planety, jako jsou například kůrovcové kalamity nebo lesní požáry způsobené suchem. ,,Pomocí Lesarie můžeme široké veřejnosti ukázat s jakými problémy se nejen kvůli klimatickým změnám musí potýkat lesníci a správci lesů při jejich každodenní práci. Každý nový hráč Lesarie představuje o jednoho člověka navíc, který bude chápat, že lesy potřebují naši pomoc, aby se dokázaly s dopady těchto změn vyrovnat a mohly být do budoucna zdravější a odolnější," doplnil ředitel FSC ČR Tomáš Duda

Od listopadu 2019 až do letošního podzimu si zahrálo Lesarii více než 1300 unikátních hráčů. Využití našla také jako výuková metoda na středních školách[2]. Jednou z novinek vylepšené Lesarie je také plně hratelná anglická verze hry. Nejen díky ní se hru dařilo propagovat na zahraničních i českých herních serverech[3] specializujících se na hry jako Lesaria, které se dají hrát v internetových prohlížečích. Na oficiálních stránkách hry je také spuštěný žebříček nejlepších hráčů, ve kterém můžou jednotliví hráči soutěžit o to, komu se podaří ukončit hru s nejlepším skóre.

Webovou hru Lesaria je možné hrát na adrese www.lesaria.cz.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů