Čtvrtek, 25. dubna 2024

Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

Dosluhující vláda rozhodla o plošném odpuštění daně z přidané hodnoty za energie do konce roku 2021 a navrhla její odpuštění i v celém příštím roce. Dle tázaných odborníků se jedná o nesystémové a krátkodobé řešení. Dlouhodobým a efektivním řešením může být například podpora zateplování budov či technologií, které spoří energii a tím chrání před vyšší spotřebou. Kvalitně provedené zateplení budov může spotřebu energií za vytápění snížit až o 45 %.

Ministryně financí Alena Schillerová rozhodla dne 20. října o plošném prominutí daně z přidané hodnoty za elektřinu a plyn do konce roku 2021. Tento krok přišel jako reakce na prudký nárůst cen daných komodit na světových trzích. Odcházející vláda zároveň schválila novelu zákona o DPH, která by spotřebitele osvobodila od placení DPH za energie i po celý rok 2022, a to s účinností již od 1. ledna. Plošné odpuštění DPH na celý příští rok by ovšem zprvu musela schválit nová sněmovna a následně ho Ministerstvo financí vyjednat u Evropské komise. Toto řešení je dle některých odborníků nesystémové a pouze krátkodobé. Plošné odpuštění totiž pomůže všem bez ohledu na jejich finanční situaci. ,,Akutní pomoc musí být cílena primárně těm, kterých se krize bezprostředně dotýká. Navíc, opatření na realizaci úspor energie, tedy řešení ve střednědobém horizontu, aby domácnosti nebyly růstem cen existenčně ohroženy, zůstávají neměnné, tzn. v 21% sazbě DPH - pro sociální bydlení v sazbě 15 %," uvádí Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21.

Logickým řešením by bylo snížit sazbu materiálů a technologií, které spoří energii. Jedním z příkladů může být i zateplení, kde zateplovací systémy nelze využívat pro jiné účely, proto tedy nehrozí jakékoliv daňové úniky. Navíc, kvůli zdražujícím se vstupům do výroby došlo k celosvětovému nárůstu jejich cen. ,,Ze studie Cechu pro zateplování budov vyplývá, že zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát. O řešení úspor energií skrze dobře realizovanou izolaci se snažíme veřejnost kontinuálně informovat. Za zvláště důležité pak považujeme dostat toto řešení do povědomí mladší generace," komentuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. ,,Podpořit náklady na spotřebu energie odpuštěním DPH na elektřinu a plyn, a přitom ponechat 21% sazbu na materiály a technologie vedoucí k její úspoře, je nelogický krok. Střednědobě je správné zvýhodnit opatření, která naopak domácnosti ochrání od závislosti na vysoké spotřebě energií a zranitelnosti při růstu jejích cen. Nadějí pro nás může být nástup nové vlády, která má ve své koaliční smlouvě hned tři body, o které se může opřít. Motivaci firem k ekologickému provozu, prověření možnosti snížení DPH u všech ekologických výrobků a snížení DPH u výstavby či rekonstrukce bytů a domů," uzavírá Holub.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů