Úterý, 27. února 2024

Přístav Naxos: Malá skládka na dně

Přístav Naxos: Malá skládka na dně

Více než 1100 plastových lahví a sklenic, 500 hliníkových plechovek a 150 skleněných lahví sesbírali během několika hodin dobrovolní potápěči z malé části přístavu Naxos .

limani-naxoy-mia-mikri-chomateri-sto-vytho0

Clean-up operace , která se konala minulý víkend, dokazuje nejen nade vší pochybnost spojení mezi cestovním ruchem a znečištění moří , ale také vypovídá o tom, co je v řeckých mořích, v důsledku nedbalosti obyvatele i návštěvníky.

limani-naxoy-mia-mikri-chomateri-sto-vytho2Letecký snímek ukazuje množství odpadků, které za víkend nasbírali dobrovolní potápěči.

Podvodní čištění provedla v rybářském přístřešku Naxos skupina dobrovolníků z organizace Aegean Rebreath za podpory Nadace Stavrose Niarchose a skupiny Attika Group pod záštitou místní samosprávy. Dobrovolníci také vyčistili pláž Laguna a nasbírali stejně velké množství odpadků. ,,Zdá se, že vliv turistického ruchu a nejen to. Náš závěr je obecně takový, že Naxos je velmi rušný ostrov," říká šéf organizace George Sarelakos .

limani-naxoy-mia-mikri-chomateri-sto-vytho4

"Je šokující, že na tak malém prostoru je tolik odpadu," říká starosta Naxosu a Malých Kyklad Dimitris Lianos . ,,Za prvé, uvědomujete si, že neexistuje citlivost nás místních a našich návštěvníků k životnímu prostředí?. Za druhé si jako obecní úřad uvědomujeme, že tak jako pravidelně čistíme naše komunikace, musíme systematicky organizovat úklid přístavů. "Velmi mě zaujalo nejen množství odpadků, ale i objem některých - vynesli například kolo od traktoru, záchodovou mísu." "Pokaždé, když se ponořím do moře, abych sbíral odpadky, divím se všem těm občanům, kteří je nezodpovědně hází do moře, a pokaždé si zoufám, jaký problém může být na jiných místech, která jsme nenavštívili," vyznává pan Sarelakos. .

limani-naxoy-mia-mikri-chomateri-sto-vytho6

Čištění pod vodou však není jednoduchá záležitost. "Vyžadují specializaci a know-how," vysvětluje pan Sarelakos. ,,Tým musí spolupracovat v podmínkách nulové nebo omezené viditelnosti, koordinovat své akce v prostředí, které nezná, a nacházet řešení toho, na co na dně narazí, která jsou pokaždé jiná. "Zvyšování sítě vyžaduje jiný typ know-how a zkušeností."

limani-naxoy-mia-mikri-chomateri-sto-vytho8

Souběžně s čištěním byla na ostrově slavnostně otevřena první stanice pro sběr mořského odpadu. Jeho popelnice byly umístěny v rybářském přístřešku, aby rybáři mohli vyhodit staré sítě a všechny odpadky, které nasbírají z moře. ,,V roce 2021 jsme slavnostně otevřeli 10 stanic pro sběr odpadu na stejném počtu ostrovů, čímž jsme zvýšili počet ostrovů hostujících tento projekt na 15," říká pan Sarelakos. ,,V důsledku toho vznikla síť modrých obcí, síť, která hostí obce z celého Řecka, které již mají stanice pro sběr mořského odpadu. Skládá se ze 14 ostrovních obcí po celém Řecku (osm ostrovů z Kyklad, tři z Jónského moře, dva ze Sporad a jeden ze Sarónského zálivu), je podporována nadací Niarchos a je pod záštitou Ministerstva životního prostředí.Egejské dýchání . Účelem této sítě je výměna osvědčených postupů, místních zkušeností a samozřejmě přenos těchto zkušeností na centrální úroveň. Je to projekt, který se koná poprvé a věříme, že má dostatek vyhlídek do budoucna".

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů