Pátek, 1. března 2024

FSC ČR vyhlašuje letošní výsledky fotosoutěže Mysli na lesy

FSC ČR vyhlašuje letošní výsledky fotosoutěže Mysli na lesy

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila vítězné snímky fotografické soutěže ,,Mysli na lesy" v roce 2021, jejímž hlavním tématem je přírodě blízké lesní hospodaření a ochrana lesů před negativními dopady klimatické změny. Lesům totiž může pomoci každý z nás svou odpovědnou spotřebou a výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, například těch s logem FSC (Forest Stewardship Council).

Do osmého ročníku fotosoutěže přišlo bezmála 5 000 fotografií. Patronem soutěže byl světově známý český fotograf Martin Rak. Ten byl zároveň jedním z porotců, kteří vybrali celkem devět vítězných fotografií. Vítězné fotografie jsou uveřejněné na www.myslinalesy.cz[1].

Fotografickou soutěž pořádala česká kancelář mezinárodní organizace FSC již poosmé a patří mezi největší národní fotosoutěže s environmentální tématikou. Soutěžící mohli přihlásit své fotografie do jedné ze tří kategorií - ,,Mysli na lesy", ,,Člověk a příroda" a ,,Flora a fauna". Výsledky jednotlivých kategorií jsou následující:

Mysli na lesy

1. místo: Bohumil Vopat - Pod bobří hrází

2. místo: Viktor Lokapaur - Zrcadlo zrcadlo

3. místo: Ivana Novotná - Podzimní ráno

Člověk a příroda

1. místo: Tomáš Vohryzka - V háji

2. místo: Denisa Hrdličková - Dobyvatelé

3. místo: Jana Berková - [bez názvu]

Flora a fauna

1. místo: Michal Kimmel - Pan domácí

2. místo: Filip Petrák - Rozednění

3. místo: Marek Mejstřík - V šumavském pralese

Hlavním partnerem fotosoutěže se stala společnost Canon, dalšími partnery pak společnosti Stedis (zastupující značku Manfrotto) a Focus Nordic (zastupující značku Lexar a Nanlite). Mediálním partnerem letošního ročníku byl časopis FotoVideo. Patronem a členem poroty fotosoutěže byl Martin Rak[2], který má na svém kontě mnoho prestižních ocenění (EISA Maestro, International Photo Awards IPA, Prix de la Photographie Paris Px3) v oblasti krajinářské fotografie.

,,Velmi mě těší, že do letošní fotosoutěže bylo posláno nejvíce fotografií za celou její historii a podařilo se zapojit takové množství talentovaných fotografů a fotografek, kterým není stav našich lesů lhostejný! Bohužel klimatická změna v České republice pokračuje a o to je důležitější, abychom společně pomohli tomu, že naše lesy budou silnější a lépe těmto změnám odolají. To může udělat každý z nás například výběrem dřevěných výrobků ze šetrného lesního hospodaření," dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Jak a proč pomoci lesům

Jedním ze způsobů, jak se může každý zapojit do podpory přírodě blízkého lesního hospodaření, je výběr výrobků ze dřeva, které mají šetrný původ. Šetrné lesní hospodaření lze podpořit také výběrem vánočního stromečku z FSC certifikovaného lesa. Letos je možné koupit si stromeček z FSC lesa hned na několika místech v Brně a Praze[3]. Tyto stromky pocházejí z prořezávek v FSC certifikovaných lesních majetcích, které přispívají ke stabilitě, vyváženému růstu lesa a jeho větší odolnosti vůči dlouhodobým teplotním výkyvům a negativním dopadům klimatických změn.

Myslete na lesy

Fotosoutěž ,,Mysli na lesy" je v letošním roce součástí kampaně na podporu přírodě blízkého lesnictví, kterou jako průvodce ve videospotech uvádí zpěvák a herec Tomáš Klus. V seriálu ,,Mysli na lesy" mluví s českými lesníky a vědci o tom, proč je nutné, abychom změnili náš přístup k pěstování lesů, pokud chceme, aby byly i v budoucnu zdravé a odolné vůči vlivům klimatických změn. Všechna videa jsou dostupná na oficiální webové stránce[4] nebo na sociálních sítích Youtube[5] a Facebook[6].

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů