Pátek, 1. března 2024

Německo vloží do svého klimatického fondu 60 miliard eur

Německo vloží do svého klimatického fondu 60 miliard eur

Německo převede do svého fondu klimatických investic 60 miliard eur (zhruba 1,5 bilionu Kč). Peníze jsou z již schváleného rozpočtového zadlužení na letošní rok, které Německo nakonec nevyužije. O převodu dnes rozhodla vláda nového německého kancléře Olafa Scholze a ve čtvrtek o tom bude jednat parlament. Ministr financí Christian Lindner označil rozpočtovou úpravu za jasný signál, že vláda je připravena plnit ekologické sliby bez nového zadlužování.

Zmíněných 60 miliard eur je sice zmocnění k půjčce, nebude to ale nový dluh, protože poslanci Spolkového sněmu úvěr pro upravený letošní rozpočet v dubnu schválili. Ač Německo ze schváleného letošního dluhu 240,2 miliardy eur (6,1 bilionu Kč) nebude na svůj provoz 60 miliard eur potřebovat, zmocnění k půjčce si ponechává pro budoucí klimatické investice.

"Dnešní souhlas s rozpočtovou úpravou ukazuje, že spolková vláda k největším výzvám naší země přistupuje rychle a rozhodně. Těchto 60 miliard eur na budoucí investice je impulzem pro naše hospodářství," řekl Lindner. Na tiskové konferenci po jednání vlády také zdůraznil, že investice do digitální a klimaticky neutrální budoucnosti Německa se obejde bez nově schváleného zadlužení.

Za svůj hlavní úkol si Lindner předsevzal návrat k vyrovnaným rozpočtům, které se kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 propadly do hlubokých schodků. Loni si země vypůjčila 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč), což bylo nejvíce v dějinách spolkové republiky. Letošní schodek bude ještě vyšší, odsouhlasen byl na 240,2 miliardy eur (6,1 bilionu Kč).

S rychlým růstem zadlužení se počítá ještě v nadcházejícím roce, kdy je plánován schodek 99,7 miliardy eur. Od roku 2023 už ale bude Německo hospodařit s takzvanou rozpočtovou brzdou, která takto vysoké schodky neumožňuje.

Aleš Zápotocký

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů