Mělník zmapoval místa, která jsou nejvíce ohrožená změnou klimatu

Mělník zmapoval místa, která jsou nejvíce ohrožená změnou klimatu

Mělník zmapoval místa, která jsou nejvíce ohrožená změnou klimatu. Město tak získalo podklady, podle kterých může připravit investice, jež omezí dopady klimatické změny. Získaná data a mapy využívají experti pro tvorbu takzvané Adaptační strategie pro Mělník, jsou přístupné i veřejnosti, informovala dnes ČTK Lucie Sitarová za společnost Asitis, která strategii zpracovává.

Jedenáct map vzniklo analýzou dat z družicových snímků. Popisují zeleň, vlhkost povrchu nebo teplotu v území a zobrazují rozmístění citlivých skupin obyvatelstva, jako jsou senioři, děti a nemocní ve zdravotnických zařízeních. Do tvorby strategie se zapojili při veřejných projednání i občané. "Adaptace na změnu klimatu je pro Mělník jednou z klíčových priorit a jsme rádi, že Adaptační strategie pro město Mělník nám pomůže identifikovat hlavní hrozby, prioritní projekty i možnosti financování. Chceme zachovat kvalitu života v našem městě i přes negativní efekty klimatické změny a díky strategii bude plánování akčních kroků a praktických změn mnohem jednodušší," uvedl starosta Ctirad Mikeš (Mé město).

Podle Agnieszky Buchtové z Asitisu analýza už ukázala, že je v Mělníku ohrožení přívalovými povodněmi v porovnání s jinými městy nízké, ale kvůli klimatické změně je třeba se zaměřit na území zranitelná vůči vlnám horka. Strategie mimo jiné mapuje možnosti, jak se město může přizpůsobit dopadům klimatické změny a jak může město méně přispívat ke klimatické změně. Pomůže nejen s výběrem vhodných opatření, ale například i s využitím dotací. S dokumentem bude Mělník moci pracovat při plánování investičních projektů města nebo úprav územního plánu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů