Čtvrtek, 3. července 2025

Proběhl seminář ČAOH zaměřený na třídicí linky a multikomoditní sběr

Proběhl seminář ČAOH zaměřený na třídicí linky a multikomoditní sběr

Dne 3.6.2025 proběhl v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové odborný seminář ČAOH zaměřený na témata, která se v současnosti nejvíce dotýkají třídících linek, tj. na multikomoditní sběr, na projekt ,,Kovy do žluté", na technologie třídění kovů a k problematice protipožárního zajištění odpadových technologií.

Seminář České asociace odpadového hospodářství svými aktuálními tématy přilákal pozornost z řad odborné veřejnosti. Kapacita sálu tak byla naplněna obratem, brzy po vyhlášení termínu a zveřejnění programu. Ostatním, kteří se přihlásit nestihli nyní přinášíme podrobnou informaci o obsahu celého semináře a jednotlivých vystoupení.

Dne 3.6.2025 návštěvníky nejprve v sále přivítal generální ředitel AOS EKO-KOM, Zbyněk Kozel. V úvodu podpořil společný zájem na tom, aby v rámci červnového odpadového týdne v Hradeci Králové, proběhly důležité odborné semináře, kde se aktivní zástupci sektoru odpadového hospodářství z firem i z obcí budou věnovat aktuálním technickým a odborným agendám. Klíčovým vzkazem ze strany EKO-KOMu bylo sdělení, že v následujícím období bude EKO-KOM potřebovat, a tedy i podporovat, aby všechny třídící linky na plast v České republice uměly třídit také kovové obaly.

Přítomné následně přivítal také Petr Bielan, technický náměstek společnosti OZO Ostrava, provozovatele nejmodernější třídící linky v ČR a člen ČAOH. V úvodu vyzdvihl zejména důležitost společné diskuze odborníků z odpadového hospodářství a zástupců obcí a měst. Na oba úvodní příspěvky navázal svou prezentací Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství, která odborný seminář pořádala.

Svou prezentací uvedl celý seminář do aktuálního kontextu situace v odpadovém hospodářství. Na řadě konkrétních oficiálních čísel a grafů shrnul trendy posledních let a výsledky probíhající intenzifikace tříděného sběru v České republice, včetně kvantifikovaných dat ohledně rozvoje sběrné sítě. Věnoval se také výsledkům využití vytříděných odpadů dle jednotlivých komodit. V druhé části prezentace se věnoval vhodnosti a potřebě rozvoje multikomoditních sběrů a speciálně pak probíhajícímu společnému celorepublikovému projektu "Kovy do žluté". Jak uvedl: ,,Cílem je, aby lidé v ČR měli třídění všech kovových obalů co nejjednodušší a aby je mohli odkládat na každém rohu." Zároveň podtrhl, že cílem semináře ČAOH je ukázat konkrétní informace o reálných možnostech využití multikomoditních sběrů v ČR a o vhodnosti doplnění využitelných technologií na stávající třídící linky.

Prezentaci je možné stáhnout zde: havelka-seminar-caoh-hk-2025-final

222

img_6960 Martin Doležal a Petr Balner - CROK

Dalšími vystupujícími byli Petr Balner a Martin Doležal z CROKu (Centrum recyklačních a odpadových kompetencí), kteří přednesli téma moderních metod multikomoditních sběrů - společný sběr kovů s plasty, technologie třídění kovů pro třídící linky i přípravy systémů na splnění legislativních cílů oběhového hospodářství. Jakožto spoluzpracovatelé nového Plánu odpadového hospodářství vysvětlili cesty, jak lze splnit stanovené legislativní cíle dalším rozvojem stávajícího systému a navázáním dalších moderních technologií na něj.

V závěru prezentace bylo shrnuto, že Česká republika bude mít při pokračování rozvoje stávajícího systému od roku 2030 vyřešeno efektivní nakládání se všemi kovovými obaly.

Vysvětlil, že ty budou mocí jít jen dvěma cestami - 1) přes třídící systém a třídíli linky, a nebo 2) přes energetické koncovky různých typů ZEVO.

Obě tyto cesty mají technologicky zajištěn velmi vysoký stupěn třídění kovových obalů. Lze proto shrnout, že ČR bude v této oblasti plnit cíle oběhového hospodářství různých typů kovových obalů prakticky ze 100 %.

Prezentaci je možné stáhnout zde: CROK

223

img_6973 Václav Pikora - WAMAG

Po prezentaci společnosti Crok shrnul pohled na vhodnost rozšíření multikomoditních sběrů zástupce EKO-KOM, Petr Pichler. Ten mimo jiné uvedl, že EKO-KOM vítá rozšíření multikomoditních sběrů, včetně projektu "Kovy do žluté". Podtrhl také to, že je vhodné i nadále nechat fungovat také samostatné sběrné nádoby na kovy, tedy nádoby šedé. Nicméně aktuálním cílem je naučit občany princip, že pokud nemají ve svém okolí nádobu šedou, kam by mohli odložit kovy, je vhodné je dát do žluté nádoby. Takto je třeba nastavit i sběrné systémy v obcích. Věnoval se také efektivitě třídících linek, která každým rokem narůstá. Klíčovým sdělením pro přítomné byla zpráva, že EKO-KOM očekává a vnímá jako potřebné, aby každá linka v České republice, která třídí plasty ze žluté nádoby, uměla z tohoto odpadového toku vytřídit také kovové obaly.

S informacemi o zcela konkrétních moderních technologiích pro třídění magnetických a nemagnetických kovů a o možnostech řešení sběru a separace kovů ze žlutých nádob se s přítomnými podělil Václav Pikora ze společnosti WAMAG. Jeho prezentace ukázala přímo jednotlivé komponenty vhodné pro efektivní třídění kovových odpadů, ale také jejich zapojení do funkčních celků třídících linek. Sděleny byly i informace o reálných pořizovacích nákladech jednotlivých způsobů řešení. Petr Bielan jednotlivé příspěvky komentoval z pozice provozovatele aktuálně nejmoděrnější třídící linky v České republice, která umí velmi kvalitně třídit cenné druhotné suroviny i ze směsných komunálních odpadů. Tyto suroviny pak společnost OZO Ostrava úspěšně prodává do recyklačních koncovek.

Prezentaci je možné stáhnout zde: WAMAG

333

img_6975 Tomáš Dufka - INTE

Sérií přednášek odpoledního semináře ČAOH uzavřel Tomáš Dufka ze společnosti INTE, který ve své prezentaci o moderních technologiích protipožární prevence a protipožárního zajištění třídících linek a dalších provozů pro nakládání s odpady nezapomněl připomenou ani případy z praxe, kde původcem požáru byly lithiové baterie. Provozovatelé nejen třídících linek, ale i dalších typů odpadářských zpracovatelských zařízení v poslední době bojují stále častěji s požáry způsobenými bateriemi v tříděném i směsném odpadu.

Účastníci semináře se jednoznačně shodli na tom, že baterie v žádném případě a za žádných okolností nepatří ani do tříděního sběru, ani do směsného odpadu. Baterie mají svůj vlastní sběrný systém.

Prezentace dala zcela konkrétní informace o aktuálně nejmodernějších řešeních jak prevence požárů v odpadářských provozech, tak o efektivních systémech jejich hašení, pokud už požár propukne. Zdůrazněno bylo, že je třeba vybrat taková technická řešení, aby požár byl pokud možno vždy uhašen ihned po jeho detekci. Jednotlivé možnosti byly na příkladech prezentovány.

Prezentaci je možné stáhnout zde: INTE

444

Celým odpoledním seminářem provázeli společně Petr Havelka a Petr Bielan. Seminář ČAOH sklidil velmi milé pozitivní ohlasy, a tak již nyní můžeme říci, že se v roce 2026 setkáme znovu k dalším tématům odpadového hospodářství, a to v rámci ,,nultého dne" tzv. odpadového týdne hradecké konference.

Těšíme se na vás :)

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů