zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava opět přispěje na nápady veřejnosti, jak zkrášlit své okolí, startuje program Tvoříme prostor

16.01.2022
Obec, město
Ostrava opět přispěje na nápady veřejnosti, jak zkrášlit své okolí, startuje program Tvoříme prostor

I v letošním roce se mohou hlásit zájemci o dotaci z programu města Ostravy, který je určen všem, kteří mají zajímavý nápad, jak estetizovat veřejný prostor nebo zlepšit jeho funkci. Dotační program ,,fajnOVy prostor," který Ostrava vyhlásila poprvé v roce 2017 a podpořila od té doby finančně bezmála pět desítek projektů, má nový název, změn doznal i jeho vizuál. Program Tvoříme prostor je vyhlášen až do konce roku 2024, ale skládá se z několika dílčích výzev. V rámci první výzvy, která začíná 10. ledna, mohou zájemci své záměry předkládat do 1. února. Pokud však první termín nestihnou, mohou je zasílat v termínech dalších výzev, tedy k prvnímu květnu, srpnu a listopadu.

,,Letos přicházíme opět s tímto úspěšným programem, jehož cílem je zkrášlení ostravských veřejných prostor, zvýšení jejich užitné hodnoty nebo získání nové funkce, a to podle představ a přání samotných občanů nebo návštěvníků Ostravy. Zajímavý nápad podpoříme opět částkou až 500 tisíc korun. Program se nově jmenuje TVOŘÍME PROSTOR!!!, ale jeho podmínky zůstaly takřka shodné. Je nastaven tak, že stačí, aby žadatel popsal svůj nápad do jednoduchého záměru a přiložil k tomu odhad rozpočtu. Nemusí sepisovat složitou dokumentaci ani projekt. Žádost je nutné odeslat do 1. února, a to opět jednoduše, e-mailem," uvedla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Posouzení předložených žádostí o dotaci projde třemi koly hodnocení. V prvním kole žadatelé jen elektronicky odešlou své záměry a komise nejprve posoudí jejich realizovatelnost a splnění podmínek programu. Následně žadatelé představí svůj nápad členům hodnotící komise a do třetího kola již zasílají finální žádost se všemi nutnými formálními záležitostmi, případně i se zapracovanými úpravami dle doporučení komise. Hodnotící komise předložené projekty posuzuje vždy z hlediska nejen estetické a užitné hodnoty pro daný prostor, ale hlavně z hlediska zapojení komunity do samotné realizace projektu, což je jedna ze základních podmínek pro získání dotace.

,,Pokud mají Ostravané ve svém okolí kousek prostranství, které by mohlo vypadat úplně jinak a lépe, a pokud navíc vědí, jak jej nápaditě změnit, současně se nebojí přiložit ruku k dílu, aby svůj nápad mohli zrealizovat, je právě program Tvoříme prostor tím, který jim pomůže zajistit potřebné finance. Podpořena může být celá řada projektů, třeba veřejné zahrady pro pěstování zeleniny, venkovní posezení, výsadba zeleně a květinové záhony, dětská či workoutová hřiště, zázemí pro venkovní hry, pingpongové stoly, veřejné grily a další," dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

V tomto roce jde o již pátý ročník dotačního programu, za dobu jeho existence podpořilo město již 45 projektů v celkový výši takřka 12 miliónů korun a podařilo se tak zkrášlit nebo změnit mnoho míst, které dnes zpříjemňují život v Ostravě.

Zájemci o dotaci najdou veškeré informace o programu, včetně přihlášky, na webu www.tvorimeprostor.cz. V odkazu zájemci například zjistí, jak podat projektový záměr i jednotlivé podmínky. Některé lze namátkou předestřít. Žádat o dotaci může podat fyzická nepodnikající osoba nebo nestátní nezisková organizace. Projekt je nutné uskutečnit pouze na území města Ostravy. Poskytnutou dotaci mohou lidé využít na projekty ve veřejném prostoru, jež jsou podmíněny zapojením dalších obyvatel. Projekt musí být po dokončení veřejnosti přístupný, sloužit i dalším spoluobčanům a nesmí být využíván k účelům komerčním. Finanční prostředky je možné, kromě samotného provedení projektu, použít také na jeho přípravu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
25
5. 2022
25.5.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
INISOFT s.r.o.
26
5. 2022
26.5.2022 - Seminář, školení
Ostrava, TOPLINGVA
27
5. 2022
27.5.2022 - Seminář, školení
Brno, Vysoké učení technické
2
6. 2022
2.6.2022 - Seminář, školení
Brno, Vysoké učení technické
2
6. 2022
2.6.2022 - Seminář, školení
STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictví
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí