Čtvrtek, 28. září 2023

Maďarsko podle ministra zahraničí dosáhne soběstačnosti v dodávkách elektřiny

Maďarsko podle ministra zahraničí dosáhne soběstačnosti v dodávkách elektřiny

Maďarsko by díky rozšíření jaderné elektrárny Paks a investičním projektům v oblasti solární energie mělo dosáhnout soběstačnosti v dodávkách elektřiny. Uvedl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó při návštěvě elektrárny Paks.

Podle ministra je Paks "jednou z nejbezpečnějších a nejúčinnějších elektráren na světě" a zabezpečí Maďarsku nepřetržité dodávky elektřiny a konkurenční výhodu, píše agentura MTI.

"Současné období prokazuje, že krize v dodávkách energie mohou vzniknout kdykoliv," uvedl Szijjártó. Dodal, že pouze země se zabezpečenými dodávkami energie jsou imunní vůči takovýmto vnějším šokům.

Ministr upozornil, že jaderná elektrárna Paks se na výrobě elektřiny v Maďarsku podílí zhruba polovinou. "Jaderné elektrárny poskytují bezpečnou, čistou a levnou energii," prohlásil. "Proto se vláda rozhodla postavit dva nové reaktory," dodal.

Evropská komise navrhuje za určitých podmínek dočasně zařadit jadernou energetiku a zemní plyn mezi tzv. zelené investice. Takzvanou taxonomii, tedy systém podpory ekologických investic, odmítají odpůrci obou technologií - jaderných zdrojů i zemního plynu. Kvůli některým podmínkám však nabádají k opatrnosti i jejich stoupenci. Komise má podněty k návrhu přijímat do 21. ledna, do konce měsíce ho chce schválit.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů