zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malé reaktory dostaly pozornost na EXPO-2020

26.01.2022
Atomová energie
Malé reaktory dostaly pozornost na EXPO-2020

Výhody malých jaderných reaktorů, možnosti jejich použití a potenciál pro řešení energetické situace v konkrétních zemích. To byla témata Dne malých jaderných elektráren, který proběhl 20. ledna 2022 během EXPO-2020 v Dubaji.

Akci pořádala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom v rámci svého tematického týdne. Kromě zástupců korporace se jí zúčastnila také ředitelka Světové jaderné asociace WNA Sama Bilbao y Leónová, představitelé mezinárodních organizací, států a partnerů Rosatomu. Program zahájila multimediální show, která ukázala přínos malých reaktorů pro zajištění stabilních dodávek elektřiny v různých klimatických zónách a pro dekarbonizaci energetiky.

V úvodu generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov ocenil změny v přístupu k jaderné energetice na mezinárodní úrovni: ,,Myšlenka, že bezuhlíková budoucnost není možná bez jaderné energetiky, zaznívala v závěrech všech energetických i klimatických konferencí roku 2021. Svět pochopil, že stabilní energetické soustavy se nemohou spoléhat jen na zdroje s proměnlivou výrobou a že uzavírání jaderných elektráren nevede k většímu uplatnění OZE, ale naopak k růstu spotřeby fosilních paliv."

Dále popsal hlavní oblasti použití malých jaderných elektráren: ,,Napájení odlehlých oblastí, ostrovních států, zemí s malou energetickou soustavou nebo velké průmyslové projekty, typicky těžbu nerostných surovin - to vše může znamenat uplatnění pro malé reaktory. Malé reaktory přinášejí nízkouhlíkovou stabilní elektřinu a teplo tam, kde velké jaderné bloky nedávají ekonomický smysl nebo nejsou dostupné kvůli geografickým a jiným podmínkám. Malé bloky tak zabezpečují rovné energetické možnosti lidem po celém světě. Osobně si myslím, že je chvályhodným cílem dát energii každému, zvláště pak ve světě, kde k ní nemá přístup asi miliarda lidí."

Konkrétní příklad popsal ředitel Bloku pro rozvoj a mezinárodní obchod Kirill Komarov: ,,Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov už přes dva roky napájí přístavní město Pevek nejen elektřinou, ale i teplem. Kromě toho jsme v Jakutsku začali realizovat projekt naší první pozemní malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N, která bude připojena k síti v roce 2028."

O tom, jak mohou malé jaderné bloky pomáhat s hospodářským rozvojem, mluvili během Dne malých jaderných elektráren zástupci ministerstev a energetických firem z Arménie, Filipín a Kyrgyzstánu. Podle ředitele ruské těžební společnosti Seligdar jsou jedině malé jaderné reaktory schopny zajistit spolehlivé dodávky energie za předvídatelnou cenu pro její projekty na těžbu zlata na severu Ruska.

Vystoupení o nezbytnosti malých reaktorů byla potvrzena podpisem několika dohod. Memoranda o spolupráci i konkrétní plány projektů malých reaktorů Rosatom podepsal s Arménií, Filipínami, Kyrgyzstánem i společností Seligdar.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí