Vídeň postaví fotovoltaiku na Centrálním hřbitově

15. března 2022
Vídeň postaví fotovoltaiku na Centrálním hřbitově
Již deset let se ve Vídni staví tzv. občanské solární elektrárny, v kterých si lidé mohou koupit atraktivní podíly. Na jaře vídeňská energetická společnost Wien Energie uvede do provozu další, nyní již devětadvacátou, a to na vídeňském Centrálním hřbitově, kde je pochován např. Beethoven, Brahms nebo Schubert.

Největší rakouský dodavatel energie Wien Energie na jaře spustí na vídeňském Centrálním hřbitově novou fotovoltaickou elektrárnu. Svým výkonem 1,4 MW se zařadí na třetí místo největších fotovoltaických elektráren ve Vídni. Energii bude dodávat do 570 domácností. Ty se kromě dodávané energie mohou těšit i na investiční možnosti, které jim občanské solární elektrárny nabízejí.

Ve Vídni a Dolním Rakousku existuje již 28 občanských solárních elektráren, do kterých investovalo více než deset tisíc lidí více jak 38 miliónů euro. První občanská solární elektrárna o výkonu 500 kWp přitom vznikla před deseti lety v areálu elektrárny společnosti Wien Energie a solární energií zásobovala 200 domácností. Podíly v nové elektrárně, jejichž hodnota začínala již na 475 euro za panel, byly tenkrát vyprodány během 26 hodin. Vedle podpory obnovitelné energie motivoval občany i atraktivní garantovaný úrok 3,1 %.

Investice do solárních elektráren s občanskou participací se v průběhu let staly u řady Vídeňanů oblíbenou a vyhledávanou alternativou zhodnocení peněz. Dokazuje to mj. i průzkum veřejného mínění z roku 2013, kdy byla do provozu uvedena již čtvrtá solární elektrárna tohoto typu, v kterém se více jak dvě třetiny všech Vídeňanů vyslovily pro rozvoj dalších projektů obnovitelné energie podle modelu občanských solárních elektráren. Ty následně vznikly např. na střechách domů v centru města nebo na střeše záchytného parkovacího domu v Siebenhirtenu.

Zájem Vídeňanů o model občanských elektráren je stále velký. V roce 2020 byla účast na občanské solární elektrárně v Unterlaa vyprodána během několika týdnů. Kdy přesně bude uvedena do provozu nová elektrárna na vídeňském hřbitově energetická společnost zatím neprozradila.

Zmíněných 28 občanských elektráren o výkonu více než 20,5 MW zásobuje v současné době solární energií přibližně 8 400 domácností. To odpovídá roční úspoře kolem 12 000 tun CO2. Po spuštění třetí největší fotovoltaické elektrárny na vídeňském Centrálním hřbitově bude úspora ještě větší.

Foto: (c) Wien Energie

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů