Neděle, 14. dubna 2024

EKOkalendář: 3. května slavíme Mezinárodní den slunce

Den Slunce je mezinárodní svátek připadající na 3. května a poprvé byl slaven v roce 1978 v USA. Slunce je pro nás velice důležité, ohřívá naší planetu, díky němu žijeme. A především v poslední době začal rozmach využití sluneční energie jako obnovitelného zdroje.

EKOkalendář: 3. května slavíme Mezinárodní den slunce

Den slunce se v roce 1994 stal mezinárodní událostí, když přitáhl pozornost 22 zemí. V Evropě akci představila evropská divize International Solar Society a postupně se tak vyvinuly Evropské dny Slunce, které probíhají v první polovině května v řadě evropských států včetně České republiky (od roku 2012). Na Mezinárodní den slunce se po celém světě pořádá mnoho akcí, které mají podpořit využívání solárních zdrojů energie. Lidé mohou o tomto svátku navštěvovat výstavy, dny otevřených dveří a setkání, která organizují solární výzkumné a projektové organizace. Studenti se účastní solárních projektů a soutěží ve školách...

Patronem letošního Dne slunce se stala energetická skupina innogy, spolehlivý dodavatel kvalitních fotovoltaických a bateriových systémů pro domácnosti i firmy. Jako jeden z největších dodavatelů energií v Česku, který zajišťuje spolehlivé dodávky elektřiny, zemního plynu a tepla pro 1,7 milionu zákazníků, innogy dlouhodobě podporuje efektivní a udržitelné využívání energií. V rámci zodpovědného přístupu k životnímu prostředí innogy podporuje také čistou mobilitu. Pro řidiče staví a provozuje plnicí stanice na CNG a podílí se na výstavbě veřejné dobíjecí infrastruktury pro elektromobily.

,,Slunce nám nabízí neomezený zdroj čisté energie a byla by velká škoda solární energii nevyužívat. Právě fotovoltaika je moderní technologie, která umí přeměnit energii slunečního záření na bezemisní elektřinu. V kombinaci s bateriemi budou brzy fotovoltaické elektrárny běžnou výbavou každého rodinného domu a pevnou součástí moderního energetického mixu. Všem zájemcům o výrobu vlastní elektřiny ze slunce innogy nabízí spoustu výhod, od transparentního financování projektu, přes kvalitní prověřené komponenty z vlastních skladů, vyřízení dotace až po garanci záručního i dlouhodobého pozáručního servisu," uvedl Pavel Matoušek, expert na fotovoltaiku v innogy.
Společnost dlouhodobě podporuje efektivní a udržitelné využívání energií u svých zákazníků. Proto také innogy uzavřela se státem dobrovolnou dohodu v oblasti energetické efektivity a zavádění energeticky úsporných opatření. Komplexním a inovativním přístupem innogy pomáhá zákazníkům z byznysu i veřejné správy snižovat náklady na energie a uhlíkovou stopu. V rámci zodpovědného přístupu k životnímu prostředí innogy podporuje také čistou mobilitu. Pro řidiče staví a provozuje plnicí stanice na CNG a podílí se na výstavbě veřejné dobíjecí infrastruktury pro elektromobily.

Zajímavosti o Slunci:

  • Slunce je staré asi 4,6 miliardy let a podle odhadů vědců se nachází přibližně v polovině své existence.
  • Slunce má průměr 1 400 000 km, je tedy asi 109krát větší než Země. Kromě toho je Slunce přibližně 400krát větší i než Měsíc, který je však k Zemi 400krát blíže, proto se oba nebeské objekty ze zemského povrchu zdají být podobně velké.
  • Asi 150 000 000 km. Taková je vzdálenost mezi Sluncem a Zemí. Pokud bychom podobnou vzdálenost chtěli zdolat autem, při průměrné rychlosti 130 km/h by nám to trvalo přibližně 130 let.


Nejen Den slunce...

Dalších zhruba 180 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den...

O skupině innogy

Energetická skupina innogy působí na tuzemském trhu od roku 2002, pod značkou innogy od 2016. Od roku 2020 je innogy součástí maďarské MVM Group. V Česku innogy zaměstnává 1400 lidí a zajišťuje spolehlivé dodávky elektřiny, zemního plynu a tepla pro 1,7 milionu zákazníků. Více informací o innogy a jejích produktech a službách naleznete na www.innogy.cz.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů