zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihlavské muzeum připravuje dlouhodobý výzkum včelařství v Česku

30.04.2022
Zemědělství
Jihlavské muzeum připravuje dlouhodobý výzkum včelařství v Česku

Muzeum Vysočiny Jihlava chce zmapovat a zaznamenat historii vývoje tradičních metod chovu včel v Česku. Dlouholetý výzkum za více než 20 milionů korun bude součástí spolupráce s Univerzitou Palackého v Olomouci. Podle Kláry Bezděčkové z přírodovědného oddělení muzea by měl výzkum také přispět k zachování udržitelného rozvoje tradičního včelařství. Výzkum by měl trvat od roku 2023 do roku 2027. Muzeum na něj chce získat dotaci, zda s žádostí uspělo, se dozví v prosinci.


"Tato oblast je dosud málo prozkoumána. Výzkum může přinést řadu nových poznatků a zároveň pomoci zachovat šetrné metody chovu včel pro budoucnost. Budou shromážděny, dokumentovány, digitalizovány a systematicky uspořádány doklady o historii chovu včel na území České republiky dříve, než by mohly beze stopy zaniknout, a tyto informace budou uchovány pro další generace ... V týmu budou vedle specialistů na včely také historici, etnografové, entomologové, biologové, kartografové, specialisté na kulturní krajinu a další odborníci," uvedla Bezděčková.

Součástí výzkumu bude terénní šetření, studium hmotných i nehmotných dokladů ve sbírkách muzeí, studium literatury, archiválií a dalších pramenů.

Výsledky mají být přístupné především odborníkům, širší veřejnost se se závěry výzkumu seznámí na velké putovní výstavě doplněné katalogem. "Zajímavé budou ale nepochybně i další výstupy, třeba interaktivní mapy a aplikace týkající se naší krajiny," řekla Bezděčková. Výzkum se zaměří na celou Českou republiku.

Vysočina patří Podle Bezděčkové v přepočtu na obyvatele k regionům s největším počtem včelstev a ke krajům s dlouhodobou tradicí včelaření. Vypovídají o ní mimo jiné i místní jména měst a obcí - Brtnice, Brťoví. "Vypovídající zřejmě o přítomnosti brtí - dutin obývaných včelami," uvedl Bezděčová.

Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se v roce 2020 v České republice chovalo 661.000 kmenových včelstev, o deset let dřív jich bylo 528.000.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí