Německá média: Černobylské výročí i diskuse o renesanci jaderné energetiky

29. dubna 2022
Německá média: Černobylské výročí i diskuse o renesanci jaderné energetiky

Německá média v těchto dnech jako každý rok připomínají výročí havárie ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl, k němuž došlo 26. dubna 1986. Současně prakticky každý den přinášejí i hlasy volající v souvislosti se současnou válkou na Ukrajině po zpomalení německého odchodu od jaderné energetiky nebo obnovení provozu už odstavených elektráren.

Der Spiegel zveřejnil pod titulkem Naše tři jaderné zbraně proti Putinovi článek svého komentátora Alexandra Neubachera, který se domnívá, že provoz zbývajících tří německých jaderných elektráren, tedy Isar 2, Emsland a Neckarwestheim 2, které by měly být odstaveny na konci letošního roku, by neprospěl jenom klimatu, ale také by pozitivně ovlivnil průběh války na Ukrajině.

Die Presse píše, že válka na Ukrajině ,,ještě více urychluje renesanci jaderné energie". Tato situace by podle autora článku mohla prospět čtyřem západním producentům uranu, protože díky znovuoživení jádra je uran opět považován za přijatelnou a také žádanou surovinu.

Die Welt uveřejnil komentář člena představenstva Nadace Heinricha Bölla Ralfa Fückse, podle kterého ,,vzrůstající závislost na ruském plynu byla špinavým tajemstvím odklonu od jaderné a uhelné energie". Domnívá se, že ruského plynu je možné zbavit se jedině s přispěním jaderné energie a uhlí. Hlavní ekonomka listu Dorothey Siemsová ve stejném vydání píše, že Německo se stalo závislým na Rusku i následkem uzavření jaderných a uhelných elektráren. Například Japonsko podle jejího názoru svou energetickou bezpečnost nepodcenilo a navzdory havárii ve Fukušimě trvá na využívání jaderné energie.

K hlasům požadujícím přehodnocení plánu na uzavření jaderných a uhelných elektráren se minulý týden přihlásil i další německý politik. Předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst (CDU) podle týdeníku Wirtschaftswoche varuje, že jeho spolková země letos v důsledku toho přijde o 1,6 gigawattů elektrického výkonu.

Německá média přinášejí i argumenty proti renesanci jaderné energetiky v zemi. Die Welt současně s hlasy žádajícími obnovení provozu jaderných elektráren publikoval rozhovor s hamburským ministrem životního prostředí Jensem Kerstanem (Zelení). Kerstan považuje jádro za rizikovou a navíc nákladnou technologii a poukazuje také na to, že jaderné elektrárny není možné jednoduše vypínat a zapínat.

Handelsblatt zveřejnil rozhovor s manažerem koncernu Eon Leonhardem Birnbaumem. Birnbaum uvádí, že Eon s německou vládou vážně diskutoval o možnosti prodloužení provozu jaderných elektráren. Z technického hlediska by to bylo realizovatelné. Potenciální přínos by však byl příliš malý. ,,Jaderná energie nemá v Německu budoucnost," uzavírá manažer.

Zdroj: Porta Educa

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů