Královopolská radnice testuje koše, které dají vědět, když potřebují vyvézt

29. června 2022

Obec, město

Odpady

Královopolská radnice testuje koše, které dají vědět, když potřebují vyvézt

Dva koše na odpadky se zabudovaným lisem, které samy upozorní, že potřebují vyvézt, testuje od loňského srpna radnice brněnské městské části Královo Pole. Zatím má koše pronajaté, s jejich provozem je spokojena, řekla dnes novinářům místostarostka městské části Andrea Pazderová (ODS).

"Nechali jsme koše umístit na dvě místa, kde byl s udržováním pořádku problém, jedno z nich je přímo u radnice. Zatímco běžné koše ve stejné lokalitě bylo za 14 týdnů nutné vyvézt téměř stokrát, tento chytrý koš pouze desetkrát," uvedla Pazderová.

Koše mají sice objem 125 litrů, díky zabudovanému lisu ale pojmou až 568 litrů odpadu. To je dáno hlavně charakterem odpadu, který lidé do pouličních košů vyhazují - často jde o kelímky, prázdné obaly nebo krabice od pizzy. Chytré koše jsou navíc uzavřené, a vítr tak odpadky z nich nemůže odnést a rozfoukat po okolí.

TIP: Nejen chytré koše najdete v jedné přehledné mapě na www.KAMsNIM.cz

Chytrý koš je vybavený solárním panelem s baterií a pravidelně informuje o stavu své naplněnosti. Pokud se blíží limitu, požádá dispečink o vyvezení. "Pořizovací cena těchto košů není malá, jeden vyjde na 157.000 korun bez DPH, podle dosavadní zkušenosti ale šetří náklady na svoz odpadu i na úklid okolí. Zvažujeme nyní jejich pořízení, to by ale bylo vázané na rozpočet na rok 2023," uvedla místostarostka. Dodala, že městská část za pronájem obou košů nyní platí 11.400 korun měsíčně.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů