Sobota, 2. prosince 2023

16. června - Světový den mořských želv

Světový den mořských želv, 16. června, je dnem sloužícím k uctění a zdůraznění významu mořských želv. Tato stvoření jsou velkolepá, jsou totiž nejen krásná, ale také prokazují neuvěřitelnou vytrvalost a odolnost - vždyť na plážích hnízdí už miliony let. Ale s 8 miliony tun plastů, které se každý rok vyhodí do oceánů, je šest ze sedmi druhů mořských želv ohroženo vyhynutím.

16. června - Světový den mořských želv
Světový den mořských želv by nebyl právem oslavován bez zmínky o Dr. Archie Carrovi, zakladateli organizace Sea Turtle Conservancy a ,,otci biologie mořských želv". Světový den mořských želv se slaví ve stejný den jako narozeniny Dr. Carra, 16. června. Dr. Carr tedy bude navždy připomínat na vylepšení hnutí na ochranu mořských želv a dědictví, které po sobě zanechal. Jeho výzkum a obhajoba upozornily na hrozivé podmínky, které dnes mořské želvy stále ovlivňují. Jeho práce upozornila na problémy a pomohla vytvořit komunitu, která nadále usiluje o lepší život a budoucnost mořských želv po celém světě.
Zde sdílíme 10 faktů, které ukazují, jak úžasná tato stvoření jsou, a zdůrazňujeme, proč musíme bojovat proti plastovému znečištění, které dusí naše oceány:
 • Želvy nemají zuby. Místo toho mají jejich horní a spodní čelisti pouzdra vyrobená z keratinu (stejná látka, ze které jsou vyrobeny vaše nehty), které zapadají do lebky jako pár falešných zubů.
 • Želví krunýře jsou vyrobeny z více než 50 kostí srostlých dohromady - takže na vnější straně doslova nosí své kosti.
 • Prvních několik let života mořské želvy se často označuje jako ,,ztracené roky". Je to proto, že doba mezi vylíhnutím mláďat a jejich návratem do pobřežních mělkých vod za potravou je neuvěřitelně obtížné studovat. Ztracené roky, které stráví na moři - což může být až 20 let - zůstávají pro lidi z velké části záhadou.
 • Druhy mořských želv se velmi liší velikostí. Nejmenší jsou dlouhé asi 70 cm a váží až 40 kg, zatímco kožený hřbet může dosáhnout až 180 cm a 500 kg hmotnosti.
 • Odhaduje se, že jen 1 z 1 000 vajec mořských želv přežije do dospělosti. A pokud jsou pláže poseté odpadky, může to zabránit vylíhnutí mláďat dostat se do moře.
 • Samice kožnatek vydávají při hnízdění zajímavé zvuky - některé znějí podobně jako lidské říhání.
 • Zdá se, že želvy preferují červené, oranžové a žluté jídlo. Zdá se, že při hledání jídla zkoumají tyto barvy více než ostatní.
 • Mořské želvy dokážou migrovat na velké vzdálenosti - rekord je u samice kožnatky, která za 647 dní uplavala téměř 13 000 mil z Indonésie na západní pobřeží Ameriky!
 • Samice mořských želv se vracejí na stejnou pláž, na které se vylíhly, aby zahnízdily. Úžasná schopnost mořských želv navigovat pochází z jejich citlivosti na magnetická pole Země.
 • I přes všechny tyto úžasné rysy a úpravy je šest ze sedmi druhů mořských želv ohroženo vyhynutím a sedmý je uveden jako nedostatečný.
 • Znečištění plasty je jednou z hlavních hrozeb pro mořské želvy. Ve skutečnosti jedna mořská želva ze dvou pozřela plast - často si to pletou s potravou, jako jsou medúzy.
Všichni musíme sehrát svoji roli v boji proti plastovému odpadu, který dusí naše oceány. Zapojte se do boje a zůstaňte informováni o tom, jak můžete pomoci.

Dvacítku praktických rad, jak může každý z nás jednoduše pomoci omezit znečišťování plasty naleznete
v tomto článku.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů