Prostějov koupí nálevky, které lidem usnadní separaci rostlinných olejů

Prostějov koupí nálevky, které lidem usnadní separaci rostlinných olejů

Obyvatelům Prostějova při separaci použitých rostlinných olejů v domácnostech pomůže speciální nálevka, kterou koupí město. Pomůcka usnadní nalévání oleje do PET lahví, které poté lidé odkládají do kontejnerů rozmístěných na několika místech ve městě. ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

"Pro lepší manipulaci při likvidaci olejů a tuků z domácností jsme se rozhodli pořídit speciální sady pro pohodlnější nakládání s těmito odpady. Nakoupíme tisícovku plastových nálevek za téměř 61.000 korun," uvedl Pospíšil. Město nálevky bezplatně vydá obyvatelům města, a podpoří tak podle Pospíšila třídění použitých rostlinných olejů a tuků do nově instalovaných nádob v ulicích a na sídlištích.

TIP: Kam s oleji u vás poradí aplikace www.KAMsNIM.cz

Radnice letos na jaře nechala na dvou desítkách míst rozmístit plastové nádoby na použité jedlé oleje a tuky. Zelené nádoby na použitý olej a tuky o objemu 120 litrů jsou například na sídlištích Hloučela, Západ či Šárka, ale také v několika ulicích. Pokud se sběr olejů z domácností osvědčí, budou v Prostějově instalovány další sběrné nádoby. V předchozích letech mohli lidé použitý jedlý olej odkládat pouze ve sběrných dvorech.

Radnice v závěru loňského roku zjišťovala, jak sběr použitých rostlinných olejů z domácností organizují jiná města. Odborníci poté doporučili zřídit ve městě několik stanovišť na ukládání oleje. "Zavedením sběru a svozu použitých rostlinných olejů ze separačních nádob se sníží množství tohoto odpadu, který končí v kanalizaci nebo se stane součástí směsného komunálního odpadu. S použitými tuky a oleji po smažení se dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem, který lze využít jako vstupní suroviny v tukovém průmyslu, výrobě bionafty a maziv, ale také v energetice a podobně," podotkl Pospíšil.

Nádoby na rostlinný olej jsou od roku 2015 v Olomouci, lidé je najdou na zhruba 40 místech. Sběr použitých potravinářských olejů do speciálních nádob v Olomouckém kraji zavedl také Šternberk. Podle propočtů olomoucké pobočky Hnutí Duha každoročně skončí v ČR v odpadním potrubí zhruba 40.000 tun rostlinného oleje, přičemž nemalý podíl na tom mají právě domácnosti. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat.

Obr.: Olej na plátně

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů