MŠMT: Česko získalo přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů světa

MŠMT: Česko získalo přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů světa

Čeští vědci získali tento týden přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů na světě. Jde o superpočítač LUMI, který byl uveden do provozu v pondělí ve finském městě Kajaani a umí v současnosti 151,9 milionu miliard (biliardy) výpočtů za vteřinu. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo školství. Úřad už v roce 2020 uvedl, že za přístup k tomuto superpočítači uhradil 1,6 miliardy eur (tehdy zhruba 43,5 milionu korun).

"LUMI nabízí evropským výzkumným pracovníkům prvotřídní ICT nástroje pro pochopení složitých jevů, jako je například změna klimatu anebo aplikace umělé inteligence, a zároveň slouží jako platforma pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu, technologickém vývoji a inovacích," uvedlo ministerstvo. Zdůraznilo, že superpočítač LUMI obsadil třetí místo v žebříčku TOP 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě a první místo v Evropě. Jeho výkon by se měl postupně navyšovat na 550 milionů miliard (biliard) výpočtů za vteřinu.

Česká republika se do projektu superpočítače LUMI zapojila prostřednictvím programu IT4Innovations Národního superpočítačového centra, který je součástí výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ. Na provozu LUMI se podílí deset zemí, kromě České republiky je to Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko, vyjmenovalo ministerstvo.

Zařízení podle něj patří mezi superpočítače s nejnižší uhlíkovou stopou. "Je poháněn elektřinou z lokálních hydroelektráren a teplo vznikající jeho provozem bude poskytovat až 20 procent tepla k vytápění města Kajaani," popsal úřad.

Podle výkonné místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerové umožní LUMI díky své obrovské výpočetní kapacitě mnohem rychlejší vědecký průlom například při vývoji vakcín či diagnostice rakoviny nebo i při zmírňování dopadů klimatických změn. Pětina kapacity zařízení bude k dispozici i firmám, které díky tomu budou moct rozvíjet nové dovednosti a inovace, doplnil ředitel finské organizace CSC - IT Centrum pro vědu Kimmo Koski při uvedení LUMI do provozu.

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů