Čínští vědci vyvinuli miniaturní robotickou rybu, která loví mikroplasty

23. červenece 2022

Technologie

Voda

Čínští vědci vyvinuli miniaturní robotickou rybu, která loví mikroplasty

Čínští vědci vyvinuli miniaturní robotickou rybu, která dokáže lovit mikroplasty a v budoucnu by mohla pomoci v boji proti znečištění oceánů. S odkazem na tým ze Sečuánské univerzity o tom informovala agentura Reuters.


Na dotek měkký robot měří 13 milimetrů a dokáže pohlcovat mikroplasty v mělké vodě. Vědci teď hledají, jak by šlo malé roboty využít i v hluboké vodě nejen ke sběru mikroplastů, ale i ke shromažďování informací pro analýzu znečištění oceánů.

"Vyvinuli jsme lehkého miniaturizovaného robota. Může být využit mnoha způsoby, například v biomedicíně nebo při nebezpečných operacích," uvedla Jü-jen Wangová, která se podílela na sestrojení robotické ryby.

Černá robotická ryba reaguje na světlo, které jí pomáhá při pohybu. Dovede plavat rychlostí téměř čtyři centimetry za vteřinu, rychleji než většina dosud vyvinutých robotických ryb. Její pohyb mohou vědci ovládat rovněž pomocí světla, a předejít tak srážce s jinými rybami nebo s lodí.

Ryba je schopna absorbovat blízké volně plovoucí kousky znečišťujících látek a hojit se, pokud je poškozená. Pokud by ji omylem sežrala jiná ryba, bez obtíží ji stráví. Robotická ryba je totiž vyrobena z polyuretanu, který je navíc biokompatibilní.

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů