Čtvrtek, 25. července 2024

29. března - Den kapustňáků

Den kapustňáků (Manatee Appreciation Day) je věnován zvyšování povědomí o těchto svérázných tvorech, kteří jsou bohužel ohroženi. I když je lov kapustňáků obvykle nezákonný, jsou nadále pytlačeni pro maso a kůži. Také jsou často smrtelně zraněni při srážkách s čluny. Je důležité zvýšit povědomí o kapustňácích, aby tato fascinující zvířata mohla přežít i do budoucna.

29. března - Den kapustňáků

Kapustňáci jsou vodní savci známí svou velikostí a neortodoxním vzhledem. Kapustňáci se možná nedostanou na seznam nejroztomilejších zvířat, ale existuje dostatek nadšenců pro kapustňáky na to, aby se konal Den kapustňáků.

Akce Dne ocenění kapustňáků se obvykle konají v oblastech s velkou populací kapustňáků, jako je Florida, Mexiko a Karibik. Zoologické zahrady a centra mořské biologie mohou na Den kapustňáků nabízet speciální programy související s kapustňákem.

Den kapustňáků může oslavit kdokoli průzkumem kapustňáků, zahájením vlastní osvětové kampaně nebo přispěním na programy na ochranu kapustňáků.

Expozice kapustňáků chystají v současné době brněnská i pražská ZOO. Momentálně se na ně můžete zajet podívat např. do polské Vratislavi.

Článek o kapustňácích s nádhernou fotogalerií najdete na https://www.national-geographic.cz/clanky/kapustnaci-prohravaji-souboj-o-zivotni-prostor.html

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů